top of page

Rally Sprint Kampos 5/09/2021: Ο Γιάννος Ιωαννίδης Νικητής για 2η συνεχόμενη χρονιά στον “Κάμπο Παραλιμνίου”

Το Σωματείο Αγωνιστικού Αυτοκινήτου Αμμοχώστου είχε την επιμέλεια του Kampos Rally Sprint που έγινε την περασμένη Κυριακή 5/09/21 υπό την αιγίδα της Κυπριακής Ομοσπονδίας Αυτοκινήτου.

Με 30 συμμετοχές ξεκίνησε ο προτελευταίος αγώνας του Παγκύπριου Πρωταθλήματος Ταχύτητας στο Παραλίμνι περιοχή “Κάμπου”. Αυξημένο το ενδιαφέρον από κάθε άποψη σε όλες τις κατηγορίες για τους οδηγούς που διεκδικούν το πρωτάθλημα αφού απομένει μόνο ένας αγώνας για την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος και έτσι στενεύουν τα περιθώρια για τυχόν λάθη και ατυχίες.

Ο Γιάννης Ιωαννίδης άρχισε από εκεί που τέλειωσε πέρσι με νίκη, πίσω από το τιμόνι του Mitsubishi EVO 9. Πολύ καλό οδήγημα από τον νεαρό οδηγό με καλύτερο χρόνο το 2:12.01 όπου επιτεύχθηκε στο 2ο βαθμολογημένο πέρασμα.

2ος Γενικής ο νεαρός Ηλίας Πιερή με Mitsubishi Evo 6 ο οποίος πέρασε πρώτος στην βαθμολογία με διαφορά ενός βαθμού από τον Νίκο Θωμά. Ο καλύτερος χρόνος του Ηλία ήταν στην 1η βαθμολογημένη διαδρομή με χρόνο 2:12.48.

3ος Γενικής ο Νίκος Θωμά με το Semog Bravo Sport έπειτα από εκπληκτικό οδήγημα και με χρόνο 2:12.58 που επιτεύχθηκε στο 2ο βαθμολογημένο πέρασμα.

4ος Γενικής ο Γιώργος Πολυκάρπου με Mitsubishi Evo 9 με καλύτερο χρόνο στην 2η βαθμολογημένη διαδρομή το 2:13.60. Επίσης πήρε και την θέση στην κατηγορία RC2.

5ος Γενικής ο Σταύρος Αντωνίου με Mitsubishi Evo 10 με χρόνο 2:13.89 και ήταν επίσης 2ος στην κατηγορία RC2.

6ος Γενικής ο Πέτρος Πέτρου με Mitsubishi Evo 7 ο οποίος πήρε και την θέση στην κατηγορία RC S2 με χρόνο 2:14.37.

7ος Γενικής ο θεαματικός Κυριάκος Ιωαννίδης με Mitsubishi Evo 7 ο οποίος πήρε και την θέση στην κατηγορία RC S2.

8ος Γενικής ο Παναγιώτου Μάριος με Mitsubishi Evo 9 πήρε και την θέση στην κατηγορία RC2 με χρόνο 2:16.01.

9ος Γενικής ο Μάριος Παύλου με Mitsubishi Evo 7 ο οποίος πήρε και την θέση στην κατηγορία RC S2 με χρόνο 2:16.26.

10ος Γενικής ο Δημήτρης Πιερή τον οποίο ενώ συνηθίσαμε να βλέπουμε με το Mitsubishi Evo 6 εντούτοις σε αυτόν τον αγώνα έτρεχε με Mitsubishi Evo 9 και ο χρόνος του ήταν 2:17.14.

11ος Γενικής ο Κάρλος Κακουράτος με Suzuki Swift Proto Dytko με χρόνο 2:17.64 πήρε επίσης και την θέση στην κατηγορία RCL1.

12ος Γενικής ο Ευαγόρας Κούλλουρος με Mitsubishi Evo 3 με χρόνο 2:19.61.

13ος Γενικής ο Κωνσταντίνος Παύλου με Mitsubishi Evo 7 με χρόνο 2:20.16.

14ος Γενικής ο Γιώργος Γεωργίου μας χάρισε πλούσιο θέαμα με το Semog Bravo Sport με χρόνο 2:20.63.

15οι Γενικής το πλήρωμα Πενταράς Ιάκωβος και Νικόλας Ψύλλος με Mitsubishi Evo 6 με χρόνο 2:23.01.

16ος Γενικής ο Αχιλλέας Κούλλουρος με Mitsubishi Evo 3 με χρόνο 2:23.59.

17οι Γενικής το πλήρωμα Πανίκος Πολυκάρπου και Κωνσταντίνος Σιάλος έκαναν αγώνα εξοικείωσης με το καινούργιο τους απόκτημα ένα Peugeot 208 rally 4 και πήραν και την θέση στην κατηγορία RC4 με χρόνο 2:26.27.

18ος Γενικής ο Σταύρος Υπερμάχου με Mitsubishi Evo 7 με χρόνο 2:28.29.

19ο Γενικής ακόμα ένα πλήρωμα Αβραάμ Νικολάου και Ανδρέας Ξενοφώντος με Subaru Impreza με χρόνο 2:31.26.

20ος Γενικής ο οδηγός της Gepa Mechanical Installations ο Μιχάλης Σοφοκλέους με VW GOLF ήταν ο νικητής στην κατηγορία RC S1 με χρόνο 2:31.27.

21ος Γενικής ο Χρυσόστομος Παντελή με Ford Fiesta πήρε και την θέση στην κατηγορία RC4 με χρόνο 2:31.88.

22οι Γενικής το πλήρωμα Αργύρης Σταύρου και X’ Μιχαήλ Μαρία με Suzuki Swift οι οποίοι πήραν και την θέση στην κατηγορία RC4 με χρόνο 2:35.32.

23ος Γενικής ο Σωκράτης Παπαναστασίου με Seat Ibiza πήρε και την θέση στην κατηγορία RC S1 με χρόνο 2:36.08.

24ος Γενικής ο Νικόλας Καντάρας με Ford Fiesta ο οποίος πήρε και την θέση στην κατηγορία RC S1 με χρόνο 2:38.71, με μόνο μία χρονομετρημένη διαδρομή να ολοκληρώνει αφού αντιμετώπισε μηχανικό πρόβλημα στην 2η διαδρομή.

25ος Γενικής ακόμη ένας οδηγός της Gepa Mechanical Installations ο Μάριος Ζάκου με VW GOLF ο οποίος στάθηκε άτυχος αφού αντιμετώπισε και αυτός πρόβλημα από την 1η βαθμολογημένη διαδρομή. Η ομάδα του έκανε ότι χρειαζόταν για να μπορέσει να τρέξει στην 2η χρονομετρημένη διαδρομή όπου ο χρόνος του ήταν 2:39.27.

26ος Γενικής ο Κωνσταντίνος Ζάκου της Gepa Mechanical Installations με Ford Fiesta με χρόνο 2:39.63. Έδωσε πολύτιμη βοήθεια στο αγωνιστικό του αδελφού του Μάριου, όπως και η υπόλοιπη ομάδα για να μπορέσει να αγωνιστή.

27ος Γενικής ο Νικόλας Νικολαΐδης με VW GOLF με χρόνο 2:40.11.

28ος Γενικής ο Ρίκκος Παναγιώτου με Suzuki Vitara ο οποίος πήρε και την θέση στην κατηγορία RCT1 με χρόνο 2:40.59.

29ος Γενικής ο Σταύρος Ανδρέου με Seat Ibiza με χρόνο 2:48.28.

Σημαντική εγκατάλειψη στον αγώνα ήταν αυτή του Θωμά Θεοφάνους της Gepa Mechanical Installations από την αρχή της 1ης βαθμολογημένης διαδρομής λόγω μηχανικού προβλήματος.