top of page

Rally Sprint ΑΝΩΓΥΡΑΣ 2021: Νίκη Έκπληξη από Ευαγόρα Κούλλουρο

Την Κυριακή 4/07/21 η Λέσχη Αυτοκινήτου Λεμεσού είχε την επιμέλεια του 3ου κατά σειρά Rallysprint Ανώγυρας υπό την αιγίδα της Κυπριακής Ομοσπονδίας Αυτοκινήτου. Η ειδική διαδρομή των 2,7 χιλιομέτρων έφερε εκπλήξεις καθώς τα φαβορί του αγώνα αντιμετώπισαν μηχανικά προβλήματα και εξόδους. Ο αγώνας ήταν αφιερωμένος στην μνήμη του Νίκου Νεάρχου.

Ειδική μνεία πρέπει να δοθεί στον Κοινοτάρχη Ανώγυρας, Φοίβος Νικολάου, ο οποίος δίνει σημαντική βοήθεια στην διοργάνωση του αγώνα.

Ο Ευαγόρας Κούλλουρος ήταν ο πιο σταθερός σε απόδοση, οδηγώντας το Mitsubishi Evo 3 πρώτο στο βάθρο τερματισμού. Στο 2ο χρονομετρημένο πέρασμα βελτίωσε κατά 10 χιλιοστά του χρόνου του.

2ος Γενικής ο Ηλίας Πιερή με Mitsubishi Evo 6 με χρόνο 1:45.98. Ο νεαρός οδηγός ήταν και γρήγορος αλλά και θεαματικός.

3ος Γενικής ο Νίκος Θωμά με το Semog Bravo Sport με χρόνο 1:46.36. Για μια ακόμη φορά ο Νίκος ήταν εξαιρετικός σε απόδοση και θέαμα ο οποίος προηγείται στην βαθμολογία.

4ος Γενικής το πλήρωμα Φοίβος Νικολάου – Σάββας Ζάκος πίσω από το τιμόνι του Mitsubishi Evo 9 χάρισαν πλούσιο θέαμα στους παρευρισκόμενους. Πήραν και την θέση στην κατηγορία RC2 με χρόνο 1:47.54.

5οι Γενικής το ανεβασμένο καθαρόαιμο Παφίτικο πλήρωμα Σωκράτης Σωκράτους – Ανδρέας Ανδρέου με Subaru Impreza. Βελτίωσαν τον χρόνο τους στο δεύτερο βαθμολογημένο πέρασμα στο 1:47.57 και για 3/10 του δευτερολέπτου έχασαν την 4η θέση Γενικής. Κέρδισαν όμως την κατηγορία RCS2.

6οι Γενικής το πλήρωμα Σταύρος Αντωνίου – Στέφανος Γεωργίου με αυτοκίνητο Mitsubishi Evo 10 R4 με χρόνο 1:48.20.

7οι Γενικής το πλήρωμα Μάριος Παναγιώτου – Μηνάς Μηνά με Mitsubish Evo 9 με χρόνο 1:49.66.

8ος Γενικής ο Γεώργιος Γεωργίου πίσω από το τιμόνι του Semog Bravo Sport εκτός του ότι ήταν γρήγορος ήταν και πολύ θεαματικός. Ο χρόνος του 1:50.53. Πήρε και την θέση στην κατηγορία CROSSKART.

9ος Γενικής ο Γιώργος Πολυκάρπου με Mitsubishi Evo 3 με χρόνο 1:51.04. Ήταν άτυχος, καθώς από το πρώτο βαθμολογημένο πέρασμα αντιμετώπισε μηχανικό πρόβλημα, το οποίο παρόλο που η ομάδα του προσπάθησε να επιληφθεί έτσι ώστε να βελτιώσει τον χρόνο του στη δεύτερη προσπάθεια, δυστυχώς όμως δεν τα κατάφερε. Πήρε την θέση στη κατηγορία RCS2.

10ος Γενικής ο ιπτάμενος Θωμάς Θεοφάνους της Gepa Mechan. Instal. LTD με το Peugeot 106 με χρόνο 1:53.65. Πήρε και την θέση στην κατηγορία 2WDS.

11ος Γενικής ο Κούλλουρος Αχιλλέας με Mitsubishi Evo 3 με χρόνο 1:54.32.

12οι Γενικής οι Πενταράς Ιάκωβος – Νικόλας Ψίλλος με Mitsubishi Evo 6 με χρόνο 1:54.51.

13οι Γενικής το πλήρωμα Κλεάνθης Έλληνας – Μιχαλάκης Μιχαήλ με το καινούριο τους απόκτημα ένα Ford Fiesta DYTCO με χρόνο 1:58.06. Κέρδισαν και την κατηγορία RCL1.

14ος Γενικής ο Κωνσταντίνος Κωνσταντίνου της Gepa Mechan. Instal. LTD, ήταν για ακόμη μια φορά πολύ θεαματικός με Mitsubishi Evo 8 με χρόνο 1:58.46.

15ος Γενικής ακόμα ένας οδηγός της Gepa Mechan. Instal. LTD, ο εξαιρετικός Μάριος Ζάκος με VW Golf GTI με χρόνο 1:58.90. Ήταν και 1ος στην κατηγορία RC1.

16ος Γενικής ο Μιχάλης Σοφοκλέους της Gepa Mechan. Instal. LTD, με VW Golf οδήγησε στο όριο, όπου στο δεύτερο πέρασμα κατάφερε και βελτίωσε τον χρόνο του στο 1:58.93, στον τερματισμό όμως, έχασε τη διεύθυνση του τιμονιού χωρίς όμως να του στοιχίσει χρόνο. Πήρε την θέση στη κατηγορία RCS1.

17ος Γενικής ο Ιωάννου Χαράλαμπος με Renault Clio με χρόνο 1:59.69.

18ος Γενικής ο Σωκράτης Παπαναστασίου με Seat Ibiza με χρόνο 2:01.20.

19οι Γενικής οι Chris Ανδρέου – Γιώργος Αλεξάνδρου εξοικειώνονται αγώνα με αγώνα με το νέο τους απόκτημα Peugeot 208, με χρόνο 2:01.33. Πήραν και την θέση στην 2WD.

20οι Γενικής το πλήρωμα Αργύρης Σταύρου – Χατζημιχαήλ Μαρία με Suzuki Swift όπου, σε κάποιο στάδιο της ειδικής, παραλίγο να είχαν έξοδο, αλλά ευτυχώς το πλήρωμα το απόφυγε συνεχίζοντας για τον τερματισμό. Ο χρόνος τους 2:01.45. Πήραν την θέση στην κατηγορία RC4.

21ος Γενικής ο Κωνσταντίνος Ζάκος της Gepas Mechan. Instal. LTD με Ford Fiesta με χρόνο 2:02.19. Πήρε την θέση στην κατηγορία RC4.

22ος Γενικής ο αρκετά βελτιωμένος σε απόδοση Σοφοκλής Μιχαήλ με VW Golf με χρόνο 2:02.68.

23ος Γενικής ο Νικόλαος Καντάρας με Ford Fiesta με 2:03.62. Κέρδισε και την κατηγορία RCS3.

24ος Γενικής ο Γιώργος Πικκής με Ford Escort MK1 με χρόνο 2:04.89.

25ος Γενικής ο Μέσσιος Παναγιώτης με Seat Ibiza με χρόνο 2:05.62.

26ος Γενικής ο Γεωργίου Αντώνης με το νέο απόκτημα, Mitsubishi Evo 3, με χρόνο 2:05.99.

27ος Γενικής ο Νικόλας Νικολαΐδης με VW Gold με χρόνο 2:06.30.

28ος Γενικής ο Ανδρέας Κωνσταντινίδης με Suzuki Swift με χρόνο 2:07.08.

29οι Γενικής τα αδέλφια Νίκος και Στέφανος Φράγκου με Suzuki Vitara χάρισαν πλούσιο θέαμα στους παρευρισκόμενους με χρόνο 2:07.61. Κέρδισαν και την κατηγορία RCT1.

30ος Γενικής ο Σταύρος Ανδρέου με Seat Ibiza με χρόνο 2:21.25.

Σημαντικές αποχωρήσεις από τον αγώνα όπως του Δημήτρη Πιερή ο οποίος είχε ανατροπή, του Πέτρου Πέτρου με μηχανικό πρόβλημα και του TILLEY Μάριος με μηχανικό πρόβλημα.

Ο επόμενος αγώνας είναι προγραμματισμένος για τις 5 Σεπτεμβρίου 2021.