top of page

2nd Rally Sprint Στο Τσέρι: Εξαιρετική Εμφάνιση του Γιώργου Πολυκάρπου

Πραγματοποιήθηκε ο 2ος γύρος του Παγκύπριου Πρωταθλήματος Ταχύτητας στο Τσέρι πλησίον της DAYTONA SPEEDWAY την περασμένη Κυριακή 18/04/21. Την επιμέλεια του αγώνα είχε ο Όμιλος Φίλων Αυτοκινήτου υπό την αιγίδα πάντοτε της Κυπριακής Ομοσπονδίας Αυτοκινήτου. Μία γρήγορη ειδική διαδρομή στο Τσέρι μήκους 3.67 χιλιομέτρων, προσέλκυσε αρκετούς οδηγούς, με τις συμμετοχές να φθάνουν τις 49.

Ο Γιώργος Πολυκάρπου με Mitsubishi Evo 3 έκανε ένα ΄ιπτάμενο’ 2ο βαθμολογημένο πέρασμα όπου σταμάτησε τα χρονόμετρα στο 2:14.580, χρόνος ο οποίος του έδωσε την θέση του αγώνα.

2ος Γενικής ο Πέτρος Πέτρου με Mitsubishi Evo 7 με χρόνο 2:15.520.

3ος Γενικής ο Γιάννος Ιωαννίδης με Mitsubishi Evo 9 με χρόνο 2:17.060.

4ος Γενικής ο Πέτρος Παντελή με Mitsubishi Evo 10 με χρόνο 2:17.750.

5ος Γενικής ο νεαρός Ηλίας Πιερή με Mitsubishi Evo 6 σταμάτησε τα χρονόμετρα στο 2:17.830 μετά από εξαιρετικό οδήγημα.

6ος Γενικής ο Δημήτρης Πιερή με Mitsubishi Evo 6 με χρόνο 2:19.320.

7ος Γενικής ο Παναγιώτης Πολυκάρπου με Mitsubishi Evo 9 ο οποίος πραγματοποίησε μόνο ένα βαθμολογημένο πέρασμα (το δεύτερο) με χρόνο 2:18.510, αφού αντιμετώπισε μηχανικό πρόβλημα στο πρώτο πέρασμα.

8ος Γενικής ο Σταύρος Σταύρου με Mitsubishi Evo 7 με χρόνο 2:18.850 μας χάρισε πλούσιο θέαμα.

9ος Γενικής ο ταλαντούχος οδηγός Νίκος Θωμά ο οποίος ήταν ο νικητής του πρώτου αγώνα στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος με Semog Bravo Sport, επίσης, πήρε την θέση στην κατηγορία RCK1 με χρόνο 2:19.140.

10ος Γενικής ο Σταύρος Αντωνίου με Mitsubishi Evo 10 με χρόνο 2:20.660.

11ος Γενικής ο Μάριος Παύλου με Mitsubishi Evo 7 με χρόνο 2:21350.

12ος Γενικής ο Ευγόρας Κούλλουρος με Mitsubishi Evo 3 με χρόνο 2:22.010.

13ος Γενικής ο Κώστας Παύλου με Mitsubishi Evo 7 με χρόνο 2:22.490.

14οι Γενικής το νεαρό ταλαντούχο πλήρωμα Κωνσταντίνος Σιώφερος με συνοδηγό τον Στέφανο Γεωργίου μας χάρισαν πλούσιο θέαμα με το Mitsubishi Evo 6 με χρόνο 2:23.050.

15ος Γενικής ο Μάριος Παναγιώτου με Mitsubishi Evo 9 με χρόνο 2:23.420

O Mιχάλης Ποσείδιας πήρε την 16η θέση γενικής με Mitsubishi Evo 10 με χρόνο 2:25.130.

17ος Γενικής ο θεαματικός Γιώργος Γεωργίου με Semog Bravo Sport με χρόνο 2:23.860.

18ος Γενικής ο Κωνσταντίνος Ευριπίδου με Mitsubishi Evo 6 με χρόνο 2:24.210.

19ος Γενικής ο Κυριάκος Ιωαννίδης με Mitsubishi Evo 7 με χρόνο 2:25.820.

20ος Γενικής ο Γιώργος Παφίτης με Mitsubishi Evo 9 με χρόνο 2:27.340.

21ος Γενικής ο νεαρός Ιορδάνης Κυριάκου με Subaru Impreza φαίνεται ότι έχει το DNA του πατέρα του. Παρ’ όλο του ότι έχει στο ενεργητικό του ελάχιστους αγώνες πραγματοποίησε χρόνο 2:28.220.

ΔΙΚΙΝΗΤΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Περνάμε στην Δικίνητη κατηγορία όπου και εδώ είχαμε ωραίες μάχες.

26ος Γενικής και 1ος Δικίνητης Κατηγορίας ο Θωμάς Θεοφάνους οδηγώντας το Peugeot 106 στο όριο πήρε δίκαια την νίκη με χρόνο 2:32.350.

28ος Γενικής και 2οι Δικίνητης Κατηγορίας τα αδέλφια Νικόλας και Μάριος Χ”Ματθαίου με Honda Civic Ep3 οι οποίοι κέρδισαν και την κατηγορία RC4.

30ος Γενικής ο Χάρης Ιωάννου με Renault Clio με χρόνο 2:34.990 ο οποίος κατέλαβε τηνθέση στην Δικίνητη Κατηγορία και την στην κατηγορία RCS1.

31ος Γενικής και 4ος Δικίνητης Κατηγορίας ο Χριστόδουλος Χριστοδούλου με Honda Civic ο οποίος ήταν και 1ος στην κατηγορία RC3 με χρόνο 2:35.020.

32ος Γενικής και 5ος Δικίνητης Κατηγορίας ο Σωκράτης Παπαναστασίου με SEAT Ibiza ο οποίος ήταν και 2ος στην κατηγορία RCS1 με χρόνο 2:36.020.

34ος Γενικής και 6ος Δικίνητης Κατηγορίας ο Μιχάλης Σοφοκλέους με VW Golf ο οποίος ήταν και 3ος στην κατηγορία RCS1 με χρόνο 2:36.480.

36ος Γενικής και 7ος Δικίνητης Κατηγορίας ο επανεμφανιζόμενος Αργύρης Σταύρου με SUZUKI Swift ο οποίος είχε πολύ καλή απόδοση μετά από μεγάλη αποχή, κατέλαβε την θέση στην κατηγορία RC4 με χρόνο 2:39.220.

Ο επόμενος αγώνας είναι προγραμματισμένος για τις 4 Ιουλίου στην Λεμεσό.