top of page

Rally Sprint Πάφου 2022: Στά εκατοστά κρίθηκε η νίκη του

Γιώργου Πολυκάρπου από τον Σωκράτη Σωκράτους

Η Κυπριακή Ομοσπονδία Αυτοκινήτου είχε την επιμέλεια του Rally Sprint Τίμης σε συνεργασία με το νεοσύστατο συμβούλιο του Συνδέσμου Αυτοκινήτου Πάφου .Ομολογουμένως η νέα ειδική διαδρομή που επιλέχτηκε και προσέλκυσε 24 συμμετοχές ήταν τεχνικά δύσκολη και  γρήγορη.

Ο ταλαντούχος οδηγός Γιώργος Πολυκάρπου με Mitsubishi Evo 3 ήταν για μια ακόμη φορά ο ταχύτερος της ημέρας. Ένα μηχανικό πρόβλημα άξονα στην δοκιμαστική διαδρομή του αγώνα αντιμετωπίστηκε και επιδιόρθωσε η ομάδα του και έτσι μπόρεσε να συνεχίσει τον αγώνα χωρίς προβλήματα .Από την πρώτη χρονομετρημένη διαδρομή έφερε τον γρηγορότερο χρόνο με 1:52.89 τον οποίο  βελτίωσε στη 2η χρονομετρημένη διαδρομή κάνοντας χρόνο 1:52.68 .

2ος γενικής ο φορμαρισμένος Σωκράτης Σωκράτους με Subaru Impreza. Αν και είχε μια ατυχία στη δοκιμαστική διαδρομή με ανατροπή ,πείσμωσε και διεκδίκησε με αξιώσεις την νίκη με καλύτερο χρόνο το 1:52.98. Αυτή ήταν και η καλύτερη εμφάνιση του Σωκράτη μέχρι στιγμής σε αγώνες, όπου εδραιώθηκε στα ψηλά σκαλοπάτια του αθλήματος όπως αναφέραμε και σε παλαιότερα δημοσιεύματα μας και αξίζει συγχαρητήρια τόσο σε αυτόν όσο και σε όλο το επιτελείο της ομάδας του .

3ος γενικής ο Σταύρος Αντωνίου με Mitsubishi Evo 9 με χρόνο 1:54.51 .

4ος γενικής ο νεαρός Ηλίας Πιερή με Mitsubishi Evo 6 με χρόνο 1:54.62: .Κατέλαβε  και την πρώτη θέση στην κατηγορία RCS2.

5ος γενικής ο Χρίστος Χριστοδούλου ”Άνεμος” με Subaru Impreza Sti με χρόνο 1:56.84 . Κατέλαβε και την πρώτη θέση στην κατηγορία RC2.

6ος γενικής ένα ανερχόμενο νεαρό αστέρι του αθλήματος ο Κωνσταντίνος Σιόφερος με Mitsubishi Evo 6 με καλύτερο χρόνο το 1:57.16. Κατέλαβε και την δεύτερη θέση στην κατηγορία RCS2 .

7ος γενικής ο θεαματικός Ιάκωβος Πενταράς με Mitsubishi Evo 6 με χρόνο 1:58.51.

8ος γενικής ο Σταύρος Υπερμάχου με Mitsubishi Evo 7 με χρόνο 1:58.58 .

9οι γενικής το πλήρωμα Παναγιώτης και Ανδρέας Ξενοφώντος με Honda Civic FN2 με χρόνο 2:01.95. Kατέλαβαν και την 1η θέση στην κατηγορία 2WD.

10ος γενικής και 1η θέση στην 2WDS o περσινός Πρωταθλητής Μιχάλης Σοφοκλέους με VW Golf GTI της GEPA Mechanical Installations με χρόνο 2:03.68.Ενα μικρό λάθος στην 1η χρονομετρημένη διαδρομή τον έφερε ‘κάθετα’ της ειδικής και έτσι η προσπάθεια πήγε χαμένη .Τα έδωσε όλα όμως στην 2η προσπάθεια όπου και πήρε την νίκη στην κατηγορία.

11ος γενικής ο Δημήτρης Παρέλλης οδηγώντας στα όρια το Opel Corsa GSI κέρδισε και την Κατηγορία RCS3 με χρόνο 2:04.98.

12ος γενικής ο πολύ θεαματικός Σωκράτης Παπαναστασίου με Seat Ibiza με χρόνο 2:05.57. Κατέλαβε και την 1η θέση στην κατηγορία RCS1.

13ος γενικής o Μιχάλης Μαρασίνος με Mitsubishi Evo 6 με χρόνο 2:06.89. Στάθηκε ατυχος καθότι χάλασε το κιβώτιο ταχυτήτων του .

14ος γενικής ο Μάριος Ζάκος με VW Golf GTI της GEPA Mechanical Installations με χρόνο 2:09.50.

15οι γενικής το πλήρωμα Σωτήρης Πετρακίδης και Κώστας Ευριπίδου με Ford Fiesta με χρόνο 2:09.58. Kατέλαβαν και την πρώτη θέση στην κατηγορία RC5.

16ος γενικής ο Ρίκκος Παναγιώτου με Suzuki Vitara με χρόνο 2:11.97. Κατέλαβε και την πρώτη θέση στην κατηγορία RCΤ1.

17ος γενικής ο Νικόλας Νικολαΐδης με VW Golf GTI με χρόνο 2:12.00. Κατέλαβε και την 2η θέση στην κατηγορία RCS1.

18οι γενικής το πλήρωμα Νίκος Μαραγκός και Νεόφυτος Καρεκλάς με Μazda Rx8 με χρόνο 2:13.30 . Kατέλαβαν και την πρώτη θέση στην κατηγορία RCL2.

19οι γενικής το πλήρωμα Χρίστος Πετρακίδης και Μάριος Tilley με Ford Fiesta με χρόνο 2:14.55 .

20ος γενικής ο Μάριος Αντωνίου με Mitsubishi Evo 6 με χρόνο 2:18:39.

21οι γενικής το πλήρωμα Νεόφυτος Καρεκλάς και Νίκος Μαραγκός με Μazda Rx8 με χρόνο 2:18.69 .

Ειδική απονομή έγινε στον Λάκη Σοφοκλέους από την Κυπριακή Ομοσπονδία Αυτοκινήτου.

Από τον αγώνα αποχώρισαν τα αδέλφια Ευαγόρας και Αχιλλέας Κούλλουρος με Mitsubishi Evo 3 ( διπλή συμμετοχή ) μετά από επαφή σε πέτρα η οποία προκάλεσε πρόβλημα στην ανάρτηση του αγωνιστικού .Επίσης αποχώρισε και ο Παναγιώτης Μαρασίνος με Mitsubishi Evo 6 ( διπλή συμμετοχή ) με μηχανικό πρόβλημα gearbox .

Ο επόμενος προγραμματισμένος αγώνας του Παγκύπριου Πρωταθλήματος Ταχύτητας είναι στις 19 Ιουνίου. Θα ακολουθήσει ανακοίνωση από τους αρμόδιους για το τόπο και τον χρόνο διεξαγωγής του αγώνα .