top of page

Rally Sprint Κόσιης 2022: Πρεμιέρα νίκης για τον περσινό Πρωταθλητή Γιώργο Πολυκάρπου

Η Λέσχη Αυτοκινήτου Λάρνακας υπό την αιγίδα της Κυπριακής Ομοσπονδίας Αυτοκινήτου διοργάνωσε την περασμένη Κυριακή 27-02-22 με επιτυχία τον πρώτο αγώνα του Παγκύπριου Πρωταθλήματος ταχύτητας στην περιοχή Κόσιης .Μία γρήγορη νέα ειδική διαδρομή που προσέλκυσε 27 συμμετοχές .

Ο περσινός Πρωταθλητής  Γιώργος Πολυκάρπου με Mitsubishi Evo 9 ήταν ο ταχύτερος της ημέρας. Μια ατυχία με μηχανικό πρόβλημα στην πρώτη χρονομετρημένη διαδρομή τον έφερε 3ο στην κατάταξη. Στη δεύτερη χρονομετρημένη διαδρομή όμως, ήταν ο ταχύτερος με χρόνο 2:01.37.

2ος Γενικής ο Ευαγόρας Κούλλουρος με Mitsubishi Evo 3 με καλύτερο χρόνο το 2:02.10.

3ος Γενικής ο θεαματικός Γιάννος Ιωαννίδης  με Mitsubishi Evo 7 με καλύτερο χρόνο 2:03.45. Στάθηκε άτυχος καθώς στη πρώτη βαθμολογημένη διαδρομή πέτυχε τον καλύτερο χρόνο, ενώ στην δεύτερη βαθμολογημένη διαδρομή, ένα μηχανικό πρόβλημα, του στέρησε τις  όποιες πιθανότητες είχε για να βελτιώσει τον χρόνο του.

4ος Γενικής ο νεαρός Ηλίας Πιερή με Mitsubishi Evo 6 με χρόνο 2:04.23. Πήρε και την πρώτη θέση στην κατηγορία RCS2.

5ος Γενικής ο Σταύρος Αντωνίου με Mitsubishi Evo 9 με χρόνο 2:05.46. Πήρε και την πρώτη θέση στην κατηγορία RC2 .

6ος Γενικής ο Μάριος Παύλου με Mitsubishi Evo 7 με χρόνο 2:06.30. Πήρε και την δεύτερη θέση στην κατηγορία RCS2 .

7ος Γενικής ο Πέτρος Πέτρου με Mitsubishi Evo 7 με χρόνο 2:06.36. Πήρε και την 3η θέση στην Κατηγορία RCS2 .

8ος Γενικής ο Δημήτρης Πιερή με Mitsubishi Evo 6 με χρόνο 2:06.65 .

9ος Γενικής ο Μάριος Παναγιώτου με Mitsubishi Evo 9 με χρόνο 2:07.43

10ος Γενικής ο θεαματικός Κυριάκος Ιωαννίδης  με Mitsubishi Evo 9 με καλύτερο χρόνο 2:09.19.

11ος Γενικής ο Κώστας Παύλου με Mitsubishi Evo 7 με χρόνο 2:10.48.

12οι Γενικής το πλήρωμα Παναγιώτης και Ανδρέας Ξενοφώντος με Honda Civic FN2 με χρόνο 2:11.41. Πήραν και την πρώτη θέση στην δικίνητη κατηγορία.

13ος Γενικής o εξαίρετος  Μιχάλης Διομήδους με Honda Civic EP3 με χρόνο 2:11.73 Πήρε και την πρώτη θέση στην κατηγορία RC4.

14ος Γενικής ο Σταύρος Υπερμάχου με Mitsubishi Evo 7 με χρόνο 2:12:76

15ος Γενικής ο Δημήτρης Παρέλλης με την επιστροφή του στους αγώνες ταχύτητας με Opel Corsa GSI κέρδισε την Κατηγορία RCS3 και 2WD S με χρόνο 2:14.47.

16ος Γενικής και νικητής στην κατηγορία RCS1 και 2η θέση στην 2WD S o περσινός Πρωταθλητής  Μιχάλης Σοφοκλέους με VW Golf GTI της GEPA MECHANICAL INSTALLATIONS με χρόνο 2:14.54.

17ος Γενικής ο Xριστόδουλος Χριστοδούλου με Honda Civic με χρόνο 2:15.87. Πήρε και την 2η θέση στην κατηγορία RCS1.

18ος  Γενικής ο Ιάκωβος Πενταράς με Mitsubishi Evo 6 με χρόνο 2:16.03.

19ος Γενικής ο Σωκράτης Παπαναστασίου με Seat Ibiza με χρόνο 2:17.30. Πήρε και την 3η θέση στην κατηγορία RCS1.

20ος Γενικής ο Τάσος Αναστασιάδης με Mitsubishi Evo 7 με χρόνο 2:17:82.

21ος Γενικής ο Νικόλας Νικολαίδης με VW Golf GTI με χρόνο 2:20.13 .

22ος Γενικής o Κλείτος Διομήδους με Peugeot 306 Gti-6 με χρόνο 2:20.62 .

23ος Γενικής ο Νίκος Μαραγκός με Mazda RX8 με χρόνο 2:24.56.Πήρε και την 1η θέση στην κατηγορία RCL2.

24ος Γενικής ο νεοεμφανισθείς και υποσχόμενος  Μάριος Κυριάκου με Toyota Yaris με χρόνο 2:24.60.

25ος Γενικής ο Νεόφυτος Καρεκλά με Mazda RX8 με χρόνο 2:28.23.

26ος Γενικής ο Χάρης Ιωάννου με Renault Clio με χρόνο 2:31.93.

Ο επόμενος προγραμματισμένος αγώνας είναι την 1η Μαΐου. Θα ακολουθήσει ανακοίνωση από τους αρμόδιους για το τόπο και τον χρόνο διεξαγωγής του αγώνα .