top of page

Rally Sprint Παραλιμνίου 2020: Νικητής ο Γιάννος Ιωαννίδης

Πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 27/09/20 που μας πέρασε ο τέταρτος αγώνας του Παγκύπριου Πρωταθλήματος Ταχύτητας στο Παραλίμνι με διοργανωτή το Σωματείο Αυτοκινήτου Αμμοχώστου.

Ο Γιάννος Ιωαννίδης ήταν ο νικητής του Rally Sprint Παραλιμνίου με Mitsubishi Evo 9 και χρόνο 2:14.99 τον οποίο πέτυχε στην δεύτερη χρονομετρημένη διαδρομή.

2ος ο Πέτρος Πέτρου με Mitsubishi Evo 6 ο οποίος ήταν κατά 10 δέκατα του δευτερολέπτου πιο αργός του Γιάννη Ιωαννίδη.

3ος ο Δημήτρης Πιερή με Mitsubishi Evo 6.

4ος ο Γιώργος Πολυκάρπου με Mitsubishi Evo 3 και με καλύτερο χρόνο από τις δύο χρονομετρημένες προσπάθειες το 1:16.99 αφού στην πρώτη χρονομετρημένη διαδρομή αντιμετώπισε μηχανικό πρόβλημα το οποίο επιλήφθηκε άμεσα η ομάδα για να μπορέσει να αγωνιστεί στην δεύτερη του προσπάθεια.

5ος ο Ζήνωνος Κώστας με Mitsubishi Evo 10.

6ος ο Μάριος Παναγιώτου με Mitsubishi Evo 9.

7ος ο Αντρέας Τάππος με Mitsubishi Evo 7.

8ος ο Ευαγόρας Κούλλουρος με Mitsubishi Evo 3.

9ος ο Κάρλος Κακουράτος με Toyota Yaris.

10ος ο Μάριος Παύλου με Mitsubishi Evo 7.

Περνάμε στην δικίνητη κατηγορία όπου ο Θωμάς Θεοφάνους με Peugeot 106 ήταν ο νικητής του θεσμού.

2ος στη δικίνητη κατηγορία ο Χρύσος Παντελή με Peugeot 306 GTi ο οποίος έκανε μόνο την δεύτερη χρονομετρημένη διαδρομή γιατί αντιμετώπισε μηχανικό πρόβλημα.

3ος δικίνητης κατηγορίας ο Μιχάλης Σοφοκλέους με VW Golf όταν στη πρώτη του χρονομετρημένη προσπάθεια έφυγε ο τροχός του αυτοκινήτου στη πρώτη στροφή από την εκκίνηση. Το αυτοκίνητο φτιάχτηκε και στην 2η χρονομετρημένη προσπάθεια σημείωσε τον 3ο ταχύτερο χρόνο.

4ος ο Νικόλας Καντάρας της Napoli Pizza Rally Team με Ford Fiesta XR2.

5ος ο Χριστόδουλος Χριστοδούλου με Honda Civic ο οποίος στην πρώτη του χρονομετρημένη διαδρομή αντιμετώπισε πρόβλημα μηχανικό και έχασε πολύτιμο χρόνο ώσπου να ξεκινήσει και να συνεχίσει τον αγώνα του.

Τέλος, ο επόμενος αγώνας είναι προγραμματισμένος να γίνει στην Πάφο στις 28 Νοεμβρίου.