top of page

Rally Φοινικούδων 18-19/07/2020 Σαρωτικός ο Αλέξανδρος Τσουλόφτας - Στέλιος Ηλία

Η επιστροφή του Αλέξανδρου Τσουλόφτα μετά από 1 χρόνο αποχή, με νέο όπλο στα χέρια του, ένα VW Polo GTi RS έβαλε τον πήχη πιο ψηλά σε σχέση με το τι συνηθίσαμε να βλέπουμε στα τοπικά Rally. Το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε πραγματοποιήθηκε το Rally Φοινικούδων με 35 πληρώματα να ξεκινούν από την ράμπα εκκίνησης και να τερματίζουν 22.

Παρά τις υψηλές θερμοκρασίες που επικρατούσαν, αρκετοί φίλοι του αθλήματος γέμισαν όλες τις ειδικές με την παρουσία τους και απόλαυσαν θέαμα από τους διαγωνιζόμενους σε όλες τις κατηγορίες.

ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΕΣ ΕΙΔΙΚΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ΠΡΩΤΗΣ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΗΣ ΗΜΕΡΑΣ

Την πρώτη μέρα (Σάββατο) είχαμε 2 ειδικές διαδρομές επαναλαμβανόμενες. Οι ειδικές στο Πετροφάνι και Καλό Χωριό.

Οι Αλέξανδρος Τσουλόφτας - Στέλιος Ηλία κέρδισαν και τις 4 ειδικές του Σαββάτου όπως και τις άλλες 4 ειδικές της επόμενης μέρας (Κυριακής) Καλαβασού και Αναλιόντα. Οι Σίμος Γαλαταριώτης - Αντώνης Ιωάννου ακολούθησαν 2οι overall με VW Polo GTi RS και παρά την πίεση που άσκησαν να φτάσουν και να περάσουν τους Τσουλόφτα - Ηλία είχαν έξοδο στην 2η ειδική της πρώτης μέρας που παραλίγο να τους στοιχήσει με εγκατάλειψη.

3ος overall οι Χρίστος Δημοσθένους - Κώστας Παύλου με Mitsubishi Evo 9 με μόλις 1 δευτερόλεπτο μπροστά από τους Παναγιώτη Γιάγκου - Παναγιώτη Κυριάκου με Hyundai i20 R5 οι οποίοι πίεζαν συνεχώς για την 3η θέση του βάθρου. Δεν αποδέχθηκαν το αποτέλεσμα της 4ης θέσης καθώς θεώρησαν ότι υπήρξε λάθος στους χρόνους και προχώρησαν σε ένσταση κατά του αποτελέσματος.

Οι περσινοί πρωταθλητές Πέτρος Παντελή - Κύπρος Χριστοδούλου με Mitsubishi Evo 10 ήταν 5οι overall και πρώτοι στην RC2.

Στην θέση με Citroen DS3 R5 οι Ζήνωνος - Χριστοφή. Στην θέση overall οι Αντωνίου - Πιερής με Mitsubishi Evo 10. Ακολούθησαν στην θέση overall οι Λαός - Στυλιανού με Mitsubishi Evo 9. Στην θέση overall οι Ποσείδιας - Αλεξάνδρου με Mitsubishi Evo 10 και την 10η θέση overall οι Χριστοδούλου - Ξενοφώντος με Subaru Impreza οι οποίοι κέρδισαν και την κατηγορία RCS2.

ΔΙΚΙΝΗΤΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Στην Δικίνητη κατηγορία όπου οι πρώτες θέσεις εναλλάσσονταν μεταξύ τριών πληρωμάτων Παντελή - Θωμά, Μανόλη - Ευριπίδου και τους τελευταίους Τελεβάντος - Σταύρου. Οι Χρυσόστομος Παντελή - Θωμά Θωμάς με Ford Fiesta R2 προηγούνταν μέχρι την 5η ειδική όπου ένα σκασμένο λάστιχο στην 6η ειδική στην προσπάθειά τους να το αλλάξουν έχασαν πολύτιμο χρόνο και έτσι η πρώτη θέση άλλαξε κάτοχο με τους Ζαχαρία Μανόλη - Κώστα Ευριπίδου με Honda Civic EP3. Όμως και αυτοί στάθηκαν άτυχοι αφού και αυτοί επηρεάστηκαν από σκασμένο λάστιχο στην τελευταία ειδική που είχε ως αποτέλεσμα η πρώτη θέση τελικά να αλλάζει και πάλι χέρια για τους Κωνσταντίνο Τελεβάντο - Τάκη Σταύρου με Peugeot 208 R2 να είναι τελικά οι νικητές στην δικίνητη κατηγορία. Οι Τελεβάντος - Σταύρου ήταν επίσης 11οι overall και πρώτοι στην RCS4.

Στην  θέση ο Χρυσόστομος Παντελή - Θωμάς Θωμά με Ford Fiesta R2 οι οποίοι ήταν 12οι overall και πρώτοι RC4 και νικητές της ειδικής Πετροφάνι.

Ακολούθησαν 13οι overall οι Χριστοδούλου Χριστόδουλος - Γιάννος Καλλής με Honda Civic οι οποίοι ήταν και οι νικητές στην κατηγορία RCS1.

Οι Ζαχαρίας Μανόλη- Κώστας Ευριπίδου με Honda Civic EP3 ήταν 14οι overall και νικητές στην RC3.