top of page

Rally Sprint Λεμεσού 2020: Νικητής ο Πέτρος Πέτρου

Η Λέσχη Αυτοκινήτων Λεμεσού πραγματοποίησε την Κυριακή 5/7/20 τον 3ο αγώνα πρωταθλήματος ταχύτητας στην περιοχή Ύψωνα. Η ειδική διαδρομή των 3χλ. ήταν διαφορετική από άλλες χρονιές λόγω των έργων που γίνονται στην περιοχή.

Η επανεκκίνηση των αγώνων ταχύτητας φέρνει για πρώτη φορά φέτος νικητή τον Πέτρο Πέτρου με Mitsubishi Evo 6.

Ο πρωτοπόρος του Παγκύπριου Πρωταθλήματος ταχύτητας Γιώργος Πολυκάρπου με Mitsubishi Evo 3 ήταν 2ος γενικής. Με 84 βαθμούς στο Παγκύπριο Πρωτάθλημα ταχύτητας ο Πολυκάρπου προηγείται του δεύτερου, Πιερή Δημήτρη, ο οποίος έχει 62 βαθμούς.

3ος γενικής ο Πιερή Δημήτρη με Mitsubishi Evo 6 ο οποίος ήταν για μια ακόμη φορά θεαματικός.

Ο Σταύρος Αντωνίου με Mitsubishi Evo 10 ήταν 4ος γενικής και πρώτος στην κατηγορία RC2.

Ο Μάριος Παύλου με Mitsubishi Evo 7 οδήγησε πολύ αποφασιστικά και πήρε την θέση γενικής.

Στην θέση γενικής ο Ιάκωβος Πενταράς με Mitsubishi Evo 6.

Ο Ευαγόρας Κούλλουρος με Mitsubishi Evo 3 ήταν 7ος γενικής και αγώνα με αγώνα η βελτίωση του είναι αισθητή.

Ο Μάριος Παναγιώτου με Mitsubishi Evo 9 ήταν 8ος γενικής, με τον Κώστα Παύλου με Mitsubishi Evo 7 να παίρνει την θέση γενικής και την 10η θέση γενικής ο Χρίστος Χριστοδούλου με Subaru Impreza STI.

Περνάμε στην δικίνητη κατηγορία όπου ο Θωμάς Θεοφάνους με Peugeot 106 ήταν ο νικητής εφόσον στην δοκιμαστική όσο και στην πρώτη χρονομετρημένη διαδρομή ήταν πιο γρήγορος του Μιχάλη Σοφοκλέους με VW Golf MK1 ο οποίος ήταν 2ος με μόνο μια χρονομετρημένη διαδρομή να πραγματοποιεί λόγω προβλήματος στο τιμόνι. Ο Σοφοκλέους αναδείχθηκε νικητής στην κατηγορία RCS1.

Ακολούθησε 2ος στην κατηγορία RCS1 ο Κλείτος Διομήδου με Peugeot 306 GTI.

Ο Καντάρας Νικόλαος με Ford Fiesta XR2 ήταν 1ος στην κατηγορία RCS3.

Ακολούθησε 2ος ο Ανδρέας Χαραλάμπους με Honda Civic στην ίδια κατηγορία.

Ο Άκης Έλληνας έτρεχε για πρώτη φορά με νέο αγωνιστικό ένα Mitsubishi Evo 7 αντί του Mitsubishi Evo 6 που μας έχει συνηθίσει.

Η Λέσχη Αυτοκινήτου Λεμεσού διοργάνωσε με επιτυχία το Rally Sprint Ύψωνα για ακόμη μια φορά.

Ο επόμενος προγραμματισμένος αγώνας του Παγκύπριου Πρωταθλήματος ταχύτητας είναι στις 27 Σεπτεμβρίου στην περιοχή Αμμοχώστου.