top of page

RALLY 37ος ΓΥΡΟΣ ΤΗΣ ΚΥΠΡΟΥ: ΝΙΚΗΤΕΣ ΟΙ ΣΙΜΟΣ ΓΑΛΑΤΑΡΙΩΤΗΣ – ΑΝΤΩΝΗΣ ΙΩΑΝΝΟΥ

Διεξάχθηκε το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε 14-15/11/2020 το 37ο Rally της Κύπρου με διοργανωτή τον Όμιλο Φίλου Αυτοκινήτου στην περιοχή Πιτσιλιάς, Λευκωσίας.

Ήταν ένας ωραίος αγώνας με καινούριες ειδικές διαδρομές, με τις καιρικές συνθήκες όμως να δυσκολεύουν ακόμη περισσότερο τους οδηγούς που έλαβαν μέρος αφού σε κάποιες περιπτώσεις έριχνε και χαλάζι.

Οι συμμετοχές μόλις 17 πληρώματα να περνούν από την ράμπα εκκίνησης με σημαντικές απουσίες.

Σάββατο 1ο Σκέλος

Είχαμε τρεις ειδικές διαδρομές συνολικής απόστασης 68.62 αγωνιστικών χιλιομέτρων οι ποίες ήταν επαναλαμβανόμενες.

Η SS1 ήταν οι Αγία Μαρίνα – Παναγιά, η SS2 ήταν η Παναγιά – Παναγιά και η τελευταία της ημέρας ήταν η SS3 Πλατανιστάσα – Αγία Μαρίνα.

Από τις έξι ειδικές διαδρομές κέρδισαν τις πέντε οι Σίμος Γαλαταριώτης – Αντώνης Ιωάννου με VW Polo GTi R5.

Οι Πέτρος Παντελή – Κύπρος Χριστοδούλου με Citroen DS3 R5 κέρδισαν μία ειδική με τους πρωτοπόρους του Παγκύπριου Πρωταθλήματος Παναγιώτη Γιάγκου – Παναγιώτης Κυριάκου με Hyundai I-20 R5 να ακολουθούν 3οι πολύ κοντά στο 2ο πλήρωμα με μόλις 1 δευτερόλεπτο διαφορά να τους χωρίζει.

Οι Σίμος Γαλαταριώτης – Αντώνης Ιωάννου κατάφεραν να διατηρήσουν μια διαφορά ασφαλείας της τάξης των 2 λεπτών και 24 δευτερολέπτων από τους αντιπάλους τους και έτσι να περάσουν στο 2ο σκέλος του αγώνα την Κυριακή με αγωνιστική άνεση.

4οι γενικής οι Χρίστος Χριστοδούλου – Ευάγγελος Ξενοφών με Subaru Impreza STi.

5οι γενικής οι Γιώργος Παφίτης – Μιχάλης Βασιλείου με Mitsubishi Evo 9.

Ο Χρύσος Παντελή – Θωμάς Θεοφάνους με Ford Fiesta ήταν 8οι γενικής και 1οι στην δικίνητη κατηγορία.

9οι γενικής οι Γιώργος Ταννούση – Χριστοδούλου με Toyota Yaris.

Εγκαταλείψεις είχαμε την πρώτη μέρα με τους Πέτρου – Χρυσοστόμου, Τσιάκκας – Εγγλέζου, Ρούσος – Γιαννακού, Ιωάννου – Νέστωρας, Γεωργίου – Ταννούσης, Ξενοφώντος, Ιορδάνους -  Πιερή και Τζιωρτζής – Κασέτας, όλοι με μηχανικά προβλήματα.

Κυριακή 2ο Σκέλος

Είχαμε δύο επαναλαμβανόμενες ειδικές διαδρομές Καπουράς – Σαράντι και Σαράντι – Κυπερούντα. Με 12 πληρώματα ξεκίνησε την Κυριακή το Rally.

Οι Σίμος Γαλαταριώτης – Αντώνης Ιωάννου με το προβάδισμα του Σαββάτου δεν άφησαν περιθώρια στους συναθλητές τους για την πρώτη θέση.

Στην θέση γενικής οι Πέτρος Παντελή – Κύπρος Χριστοδούλου με Citroen DS3 R5. Πάλεψαν πολύ για την 2η θέση με τους Παναγιώτη Γιάγκου – Παναγιώτη Κυριάκου με Hyundai I-20 R5.

Οι Παναγιώτης Γιάγκου – Παναγιώτης Κυριάκου προηγούνται στο Παγκύπριο Πρωτάθλημα με 165 βαθμούς έναντι των Σίμου Γαλαταριώτη – Αντώνη Ιωάννου με 141 βαθμούς.

Στην θέση του Παγκύπριου Πρωταθλήματος οι Παντελής – Χριστοδούλου με 134 βαθμούς.

θέση γενικής οι Χριστοδούλου – Ξενοφώντος με Subaru Impreza STi.

θέση γενικής οι Παφίτης – Βασιλείου με Mitsubishi Evo 9.

6οι γενικής οι Άγγελος Πετρίδη – Κυριάκος Ανδρονίκου με Mitsubishi Evo 9.

7οι γενικής οι Χρύσος Παντελή – Θωμάς Θεοφάνους με Ford Fiesta R2 οι οποίοι ήταν και πρώτοι στην δικίνητη κατηγορία.

8οι γενικής οι Ταννούσης – Χριστοδούλου οι οποίοι ήταν και 2οι στην δικίνητη κατηγορία.

9οι γενικής οι Παναγιώτης και Ανδρέας Ξενοφώντος με Honda Civic.

10οι γενικής οι Μιχαηλίδης – Λαός με Subaru Impreza.

11οι γενικής οι Νίκος και Στέφανος Μαραγκού με Suzuki Vitara.

Ο Σόφις Ρούσος εγκατέλειψε τον αγώνα στα τελευταία μέτρα της τελευταίας ειδικής μετά από ένα μικρό ατύχημα.

Ο Παναγιώτης Τζιωρτζής και Χρίστος Ιορδάνους εγκατέλειψαν τον αγώνα από τα πρώτα στάδια.

Τέλος, ο Σίμος Γαλαταριώτης αφιέρωσε την νίκη του στον Νεκτάριο Ανδρονίκου, ένα άξιο μέλος της ομάδας Galatariotis Rally Team που έχασε την μάχη με την επάρατη νόσο. Ας είναι ελαφρύ το χώμα που θα τον σκεπάζει.