top of page

Cyprus Rally 17-18/10/20: Ο Nasser Al-Attiyah γράφει ιστορία για 7η φορά

Νικητής ο Nasser Al-Attiyah στο Cyprus Rally 2020 για 7η φορά στην καριέρα του. Ο οδηγός από το Κατάρ με συνοδηγό τον Γάλλο Mathieu Baumel και αυτοκίνητο Volkswagen Polo GTi R5 κέρδισε για δεύτερη συνεχόμενη φορά το Cyprus Rally και είναι πιο κοντά να στεφθεί πρωταθλητής Μέσης Ανατολής με έναν αγώνα να υπολείπεται.

Αν και ξεκινούσε πρώτος ο Nasser Al-Attiyah – Mathieu Baumel και ΄καθάριζε΄ την διαδρομή για τα υπόλοιπα πληρώματα, ήξερε πώς να διαχειριστεί τον αγώνα για να μην δημιουργήσει πρόβλημα στο αυτοκίνητο του. Ένας πολύ έμπειρος οδηγός που φαίνεται ότι γνωρίζει πολύ καλά πως κερδίζονται οι αγώνες από όποια θέση ξεκινήσει.

2οι γενικής οι Παναγιώτης Γιάγκου – Παναγιώτης Κυριάκου με το Hyundai I-20 R5 οι οποίοι οδήγησαν σταθερά όλο το Σαββατοκύριακο. Το πλήρωμα του Hyundai προηγείται στο Παγκύπριο Πρωτάθλημα και απομένουν ακόμη 2 αγώνες για να ολοκληρωθεί το Πρωτάθλημα. Είχαν μηχανικό πρόβλημα στην 6η ειδική του Σαββάτου ενώ ήταν 2οι γενικής χάνοντας την θέση τους, αλλά, αντεπιτέθηκαν την Κυριακή όπου τους έφερε πίσω ξανά στην 2η θέση.

3οι γενικής οι Χρίστος Δημοσθένους – Κώστας Παύλου με Mitsubishi Evo 9.

4οι γενικής οι Σάββας Σάββα – Ανδρέας Παπανδρέου με Mitsubishi Evo 9 με τους Σόφη Ρούσο – Αντρέα Γιαννακού να ακολουθούν 5οι γενικής με Mitsubishi Evo 10.

6οι γενικής οι Χρίστος Χριστοδούλου – Ευάγγελος Ξενοφώντος με Subaru Impreza.

7οι γενικής οι Κώστας Λαός – Μιχάλης Στυλιανού με Mitsubishi Evo 9.

8οι γενικής οι ταχύτατοι Αλέξανδρος Τσουλόφτας – Στέλιος Ηλία με VOLKSWAGEN Polo GTi R5. Κέρδισε 5 ειδικές σύνολο, 2 ειδικές το Σάββατο στην 3η ειδική είχε ισοπαλία με τον Nasser. Το Σάββατο στην 4η ειδική ο Αλέξανδρος Τσουλόφτας έσπασε δεξί άξονα του Polo και έτσι χάθηκε κάθε ευκαιρία για να διεκδικήσει την πρώτη θέση. Την Κυριακή από τις τέσσερεις  ειδικές κέρδισε τις τρείς  (μία ειδική κέρδισε ο Σίμος Γαλαταριώτης).

9οι γενικής οι Ελισσαίος Γεωργίου – Ιάκωβος Καζάγκας με Mitsubishi Evo 6.

10οι γενικής οι Al Rawahi – Al Hmoud με Ford Fiesta R5 οι οποίοι είχαν βγει εκτός πορείας στην 4η ειδική διαδρομή, χωρίς ευτυχώς να πάθουν κάτι.

11οι γενικής οι Χρύσος Παντελή – Θωμάς Θεοφάνους με Ford Fiesta 2WD οι οποίοι ήταν και πρώτοι στην δικίνητη κατηγορία και έτρεχαν με μηχανικό πρόβλημα. Εκτός αυτού, το Σάββατο, άνοιξε και το καπό του αυτοκινήτου τους και οδηγούσαν όλη την ειδική με ανοικτό καπό.

12οι γενικής οι Κωνσταντίνος Τελεβάντος – Τάκης Σταύρου με Peugeot 208 οι οποίοι πήραν ποινή στο πρώτο σκέλος. Πήραν και την 2η θέση στην δικίνητη κατηγορία.

13οι γενικής οι Πέτρος Παντελή – Κύπρος Χριστοδούλου με Citroen DS3 R5. Ένα μηχανικό πρόβλημα στο πρώτο σκέλος του Σαββάτου (συμπλέκτη) τους ανάγκασε να εγκαταλείψουν παρόλο που οδηγούσαν γρήγορα και έκαναν τρίτους χρόνους. Επανήλθαν την Κυριακή καταλαμβάνοντας την 13η θέση.

14οι γενικής οι Althefiri – Al Kuwari με Mitsubishi Evo 10.

15οι γενικής οι Πανίκκος Πολυκάρπου – Κωνσταντίνος Σιάλος με Mitsubishi Evo 9.

16οι γενικής οι Σίμος Γαλαταριώτης – Αντώνης Ιωάννου με Volkswagen Polo GTi R5. Είχαν έξοδο την πρώτη μέρα και εγκατέλειψαν και επανήλθαν την Κυριακή κερδίζοντας μια ειδική από τις τέσσερεις κάνοντας τρίτο χρόνο.

Το Σάββατο οι Νικόλας και Μάριος Χ’Ματθαίου ήταν 3οι στην δικίνητη κατηγορία πίσω από τον Χρύσο Παντελή – Θωμά Θεοφάνους και Κωνσταντίνο Τελεβάντο – Τάκης Σταύρου ενώ την Κυριακή πριν εγκαταλείψουν με μηχανικό πρόβλημα (limited slip) ήταν 2οι πίσω από τον Χρύσο Παντελή – Θωμά Θεοφάνους με 4 δευτερόλεπτα διαφορά.

Τέλος, για την ιστορία, το Cyprus Rally κάλυψε συνολικά 510km,από τα οποία τα 178km ήταν οι 10 ειδικές διαδρομές. Η 11η ειδική διαδρομή ακυρώθηκε λόγω απόφασης της Κυβέρνησης το Σάββατο, απαγορεύοντας από σήμερα Κυριακή την παρουσία θεατών σε όλα τα αθλητικά γεγονότα Παγκυπρίως ,λόγω της αύξησης των κρουσμάτων Covid-19.