top of page

East Safari Rally 2024: Πρεμιέρα Νίκης για τα αδέλφια Εγγλέζου

Με 18 συμμετοχές διεξήχθη την περασμένη Κυριακή 25 Φεβρουαρίου το Παγκύπριο Πρωτάθλημα Ράλλυ στην Επαρχία Αμμοχώστου, με έδρα το λιμανάκι Αγίας Νάπας, με το Σωματείο Αγωνιστικού Αυτοκινήτου Αμμοχώστου να έχει την επιμέλεια και την διοργάνωση του εναρκτήριου Αγώνα υπό την αιγίδα της Κυπριακής Ομοσπονδίας Αυτοκινήτου.

1οι Γενικής τα αδέλφια Γιώργος και Παύλος Εγγλέζου σημειώνοντας τον ταχύτερο χρόνο σε 5 απο τις 8 ειδικές διαδρομές, όπου έφεραν το Mitsubishi Evo 9 για 4η φορά, πρώτο στην ράμπα τερματισμού. Το πλήρωμα ήταν αρκετά γρήγορο από την αρχή του αγώνα κρατώντας αμείωτο το ενδιαφέρον του κόσμου που παρευρέθηκε στον αγώνα μέχρι και την τελευταία ειδική.

2οι Γενικής το νεαρό αλλά και πολύ θεαματικό πλήρωμα οι Κωνσταντίνος Σιώφερος-Κύρος Γεωργίου με Mitsubishi Evo 10, όπου κέρδισαν 3 ειδικές από τις 8, παρ’όλο ότι είχαν κάποια μικροθεματάκια με το κράτημα του αγωνιστικού τους, εν τούτοις, ήταν πολύ εντυπωσιακοί.

3οι Γενικής μια παλιά καραβάνα του αθλήματος ο Πρόδρομος Προδρόμου με τον Ιωάννου Γιαννάκη, έδειξαν ότι ο χρόνος δεν τους άγγιξε καθόλου με το αποτέλεσμα που έφεραν, ανεβάζοντας το Mitsubishi Evo 7 τρίτο στην ράμπα τερματισμού.

4οι Γενικής και 1η θέση στην κατηγορία RC2 οι Σταύρος Αντωνίου - Δημήτρης Πιερή με Mitsubishi Evo 10, ήταν αρκετά καλοί και αναμένουμε ότι και στον επόμενο αγώνα να είναι ακόμη καλύτεροι.

5οι Γενικής και 1η θέση στην κατηγορία 2WD S οι Θωμάς Θεοφάνους - Άγγελος Ξενοφώντος με Peugeot 106 S16, ήταν οι ταχύτεροι στην δικίνητη κατηγορία οδηγώντας στα όρια για πολλοστή φορά.

25378379

25378379

6οι Γενικής και 1η θέση στην κατηγορία 2WD οι Γιαννάκης Τζιωρτζή - Σωτήρης Κασέττας με Ford Fiesta R2 ήταν αρκετά σταθεροί σε απόδοση.

7οι Γενικής και 1οι στην κατηγορία RCS1 οι Χρύσος Παντελή - Τούλλης Αριστοδήμου οδηγώντας αυτή την φορά ένα Peugeot 206 GT1.

8οι Γενικής και 2η θέση στην κατηγορία RCS1 οι Μιχάλης Σοφοκλέους - Ανδρέας Ξενοφώντος με VW Golf GT1. Αν και είχαν ορισμένα προβληματάκια με το αγωνιστικό τους εντούτοις κατάφεραν να ανέβουν στην ράμπα τερματισμού.

9οι Γενικής και 1η θέση στην κατηγορία RC5 οι Αργύρης Σταύρου-Βασίλης Κυριάκου με Suzuki Swift όπου ήταν αρκετά ανταγωνιστικοί.

Ακολούθησαν: στην 10η  θέση Γενικής οι Ευάγγελος Παναγιώτου - Μάριος Ποταμού με Hyundai Accent, στην 11η θέση Γενικής και 1οι στην κατηγορία RCS2 οι Ανδρέας Παναγιώτου - Στέλιος Φινιώτης με Mitsubishi Evo 7, στην 12η θέση Γενικής και 2οι στην κατηγορία RC5 οι Σωτήρης Πετρακίδης-Μιχάλης Χαριλάου με Ford Fiesta, στην 13η θέση Γενικής και 1οι στην κατηγορία RCT1 οι Φώτης Ιωάννου-Παναγιώτης Ηρακλέους με Suzuki Vitara V6, στην  14η θέση Γενικής ως Μεικτό πλήρωμα, οι Ευάγγελος Ρούσος - Πέτρος Πίττας με Mitsubishi Evo 3 και στην 15η θέση Γενικής οι Novice Χάρης Μαμαντόπουλος - Ανδρέας Τσιέλεπος με Ford Fiesta.

Να αναφέρουμε ότι από τον αγώνα αποχώρησαν οι Άκης Έλληνας-Γιώργος Πουγιούκκας με Ford Fiesta, οι Νίκος Δαμιανού - Κωνσταντίνος Μιλτιάδους με Mitsubishi Evo 7 και οι Σταύρος Σταύρου - Ελπιδοφόρος Ελπιδοφόρου με Mitsubishi Evo 7.

Ο επόμενος προγραμματισμένος αγώνας TIGER RALLY θα πραγματοποιηθεί στην Λεμεσό στις 30 με 31 Μαρτίου.