top of page

TIGER RALLY 2022: Πρεμιέρα νίκης για Σίμο Γαλαταριώτη-Αντώνη Ιωάννου

Με διοργανωτή την Λέσχη Αυτοκινήτου Λεμεσού πραγματοποιήθηκε το Σαββατοκύριακο 12/13-02-22 ο εναρκτήριος αγώνας του Παγκύπριου Πρωταθλήματος Rally, υπό την αιγίδα της Κυπριακής Ομοσπονδίας Αυτοκινήτου .Στον αγώνα δήλωσαν συμμετοχή 20 πληρώματα με 14 πληρώματα τελικά να τον τερματίζουν.

Ο αγώνας στην επαρχία Λεμεσού, ήταν χωρισμένος σε δυο σκέλη, αυτό του Σαββάτου, με 2 επαναλαμβανόμενες ειδικές της Λάνιας και του Λυστόβουνου και αυτό της Κυριακής, με άλλες 2 επαναλαμβανόμενες ειδικές, Φοινί και Άλασσας.

Οι περσινοί πρωταθλητές Σίμος Γαλαταριώτης-Αντώνης Ιωάννου με VW POLO GTI R5 ήταν οι μεγάλοι νικητές του Tiger Rally 2022 . Ένα πρόβλημα με το throttle του Polo και ενώ προηγούνταν το Σάββατο, τους έριξε προσωρινά στην 3 θέση. Κατάφεραν να το επιδιορθώσουν και να επανέλθουν και πάλι στην πρώτη θέση την ίδια ημέρα μετά από φοβερά περάσματα . Την Κυριακή, στο 2ο σκέλος και αφού πλέον είχαν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, κράτησαν την πρωτοπορία, περνώντας έτσι πρώτοι την ράμπα τερματισμού.

2οι Γενικής το πλήρωμα Πέτρος Παντελή-Πάμπος Λαός με CITROEN DS3 R5 . Στο 2ο σκέλος την Κυριακή κέρδισαν και στα 2 περάσματα την ειδική διαδρομή της Άλασσας.

3οι Γενικής το πλήρωμα Παναγιώτης Γιάγκου- Άριστος Νικολάου με HYUNDAI I-20 R5 .

4οι Γενικής το εκπληκτικό πλήρωμα Πανίκος Πολυκάρπου-Κωνσταντίνος Σιάλος με Peugeot 208 Rally 4. Αντιμετώπισαν μηχανικό πρόβλημα ενώ βρίσκονταν στην 4η θέση Γενικής, χάνοντας κάποιες θέσεις . Κατάφεραν όμως , αφού έλυσαν το πρόβλημα που είχαν ανέβηκαν ξανά στην 4η γενικής , κατακτώντας επίσης και την 1η θέση στη δικίνητη κατηγορία.

5οι θέση Γενικής το πλήρωμα Σταύρος Αντωνίου-Δημήτρης Πιερή με Mitsubishi Evo 10 R4 . Κατέλαβαν και την 1η θέση στην Κατηγορία RC2.

6οι Γενικής το πλήρωμα Χρήστος Χριστοδούλου-Ευάγγελος Ξενοφώντος με Subaru Imreza STI . Κατέλαβαν και την 2η θέση στην κατηγορία RC2.

7οι Γενικής το πλήρωμα Γιώργος Νέστορος-Γιάννος Καλής με Mitsubishi Evo 10 . Αρκετά καλό το πλήρωμα και στα 2 σκέλη του αγώνα κατέλαβαν και την 3η θέση στην κατηγορία RC2.

8οι Γενικής το πλήρωμα Κώστας Ζήνωνος- Φάνος Χριστοφή με CITROEN DS3 R5 . Στο πρώτο σκέλος του Σαββάτου ήταν 4οι Γενικής , αλλά , ένα σκασμένο ελαστικό στο 2ο σκέλος της Κυριακής τους στοίχησε πολύτιμο έδαφος και χρόνο ,καταλαμβάνοντας τελικά την 8η θέση Γενικής.

9οι Γενικής το πλήρωμα Κλεάνθης Έλληνας-Μιχαλάκης Μιχαήλ με Ford Fiesta Dytko .

10οι Γενικής το πλήρωμα με τα αδέλφια Νίκος –Στέφανος Φράγκου με το νέο απόκτημα τους το Mitsubishi Evo 8 . Αρκετά γρήγοροι και θεματικοί στα 2 σκέλη του αγώνα .Κατέλαβαν και την 1η θέση στην κατηγορία RCS2.

11οι Γενικής το μαχητικό πλήρωμα Ανδρέας Γεωργίου - Κώστας Μανώλη με Subaru Impreza WRX STI . Πήραν και την 2η θέση στην κατηγορία RCS2 .

12οι Γενικής το πλήρωμα Chris Andreou - Περικλής Νικολαΐδης με Peugeot 208 Rally 4 . Κατέλαβαν και την 2η θέση στην κατηγορία RC4 .

13οι Γενικής το πλήρωμα Ζαχαρίας Μανώλη - Κώστας Ευριπίδου με Honda Civic EP3.Κατέλαβαν και την 3η θέση στην κατηγορία RC4 .

14οι Γενικής το πλήρωμα Κωνσταντίνος Κωνσταντίνου - Φίλιππος Φιλιππίδης με Mitsubishi Evo 3 οι οποίοι συμμετέχουν για πρώτη φορά στο θεσμό του Rally και τα πήγαν αρκετά καλά . Γνώριμος μας από τους αγώνες αναβάσεων ο οδηγός Κωνσταντίνος Κωνσταντίνου . Το πλήρωμα πήρε και την 3η θέση στην κατηγορία RCS2.

H Κυπριακή Ομοσπονδία Aυτοκινήτου μαζί με την Λέσχη Αυτοκινήτου Λεμεσού, μας παρουσίασαν για πρώτη φορά, την διέλευση των ιστορικών -κλασσικών αυτοκινήτων, ένα όνειρο της Κυπριακής Ομοσπονδίας που τελικά , πήρε σάρκα και οστά , προσελκύοντας αρκετό κόσμο στην ειδική της Άλασσας για να απολαύσουν από κοντά τα κλασικά αυτοκίνητα.

Δεν ολοκλήρωσαν τον αγώνα οι Φίλιππος Τσαγκάρη - Νέστωρας Νεστορίδης με Mitsubishi Evo7 (μετά από έξοδο), οι Κώστας Μιχαηλίδης - Μάριος Βασιλειάδης με Subaru Impreza (με μηχανικό πρόβλημα από το 1ο σκέλος του Σαββάτου) , οι Παναγιώτης και Ανδρέας Ξενοφώντος με Honda Civic (με μηχανικό πρόβλημα) οι Χριστόδουλος Χριστοδούλου - Ανδρέας Νέστορα με Mitsubishi Evo6 και Δημητρίου Δημήτρης - Χριστιάνα Δημητρίου με VW GOLF . Δεν πήρε άδεια για  εκκίνηση το πλήρωμα Ρογίρος και Λούκας Λιασίδη . Αποκλείστηκαν από τούς αγωνοδίκες, γιατί το αγωνιστικό τους δεν πληρούσε τις προϋποθέσεις του τεχνικού ελέγχου , πριν την έναρξη του αγώνα.

Ο επόμενος αγώνας είναι προγραμματισμένος για τις 12/13 του Μάρτη στην ελεύθερη περιοχή Αμμοχώστου το EAST Safari Rally.