top of page

44ο RALLY AΦΡΟΔΙΤΗ 2021: Νίκη Τίτλου για Σίμο Γαλαταριώτη - Αντώνη Ιωάννου

Πραγματοποιήθηκε το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε 11-12/12/2021 ο τελευταίος αγώνας 8 ειδικών διαδρομών ,του Παγκύπριου Πρωταθλήματος Rally, υπό την αιγίδα της Κυπριακής Ομοσπονδίας Αυτοκινήτου, στην επαρχία Πάφου. Στον αγώνα δήλωσαν συμμετοχή 26 πληρώματα με 20 πληρώματα τελικά να ανεβαίνουν την ράμπα τερματισμού.

Το πλήρωμα Σίμος Γαλαταριώτης- Αντώνης Ιωάννου με VW POLO GTI R5 ήταν οι μεγάλοι νικητές στο 44ο Rally Αφροδίτη,κερδίζοντας τις 7 από τις 8 ειδικές διαδρομές. Με την νίκη τους αυτή είναι και οι φετινοί πρωταθλητές για το έτος 2021.Είναι ο 2ος συνεχόμενος τίτλος τους και ο 4ος στο σύνολο .Συγχαρητήρια τόσο στο πλήρωμα αλλά και σε όλο το επιτελείο της ομάδας τους .

2οι Γενικής το πλήρωμα Χρίστος Δημοσθένους-Κύπρος Χριστοδούλου με το νέο τους απόκτημα ένα Scoda Fabia R5, οι οποίοι, έδειξαν τις δεξιότητες τους και ετοιμάζονται για την νέα αγωνιστική χρονιά .

3οι Το πλήρωμα Πέτρος Παντελή-Πάμπος Λαός με CITROEN DS3 R5 αν και ταλαιπωρήθηκαν από μηχανικό πρόβλημα από το Σάββατο, κατάφεραν, αφού το επιδιόρθωσαν, να ανεβούν 3οι στην ράμπα τερματισμού, καταλαμβάνοντας έτσι την δεύτερη θέση κατάταξης στο Πρωτάθλημα για το έτος 2021.

4οι Γενικής ,το πλήρωμα από την Πάφο οι Χρίστος Χριστοδούλου-Ευάγγελος Ξενοφώντος με Subaru Imreza.Πήραν και την 1η θέση στην κατηγορία RC2.

5οι Γενικής ακόμα ένα καθαρόαιμο πλήρωμα και εκ Πάφου ορμόμενοι, οι Σωκράτης Σωκράτους-Γιάννος Ευριπίδου με Subaru Imreza οι οποίοι άρχισαν να εδραιώνονται στις ψηλές θέσης με τα αποτελέσματα που φέρνουν. Πήραν και την 1η θέση στην κατηγορία RCS2.

6οι Γενικής το πλήρωμα Γιώργος Νέστορος-Γιάννος Καλλή με το νέο τους απόκτημα ένα Mitsubishi Evo 10, παρουσιάστηκαν αισθητά βελτιωμένοι και πήραν την 2η θέση στην κατηγορία RC2.

7οι Γενικής το πλήρωμα Ελισσαίος Γεωργίου-Ιάκωβος Καζαγκάς με Mitsubishi Evo 6 οι οποίοι ήταν 2οι στην κατηγορία RCS2.

8οι Γενικής το πλήρωμα Σταύρος Αντωνίου-Δημήτρης Πιερή με Mitsubishi Evo 10 R4 οι οποίοι είναι και πρωταθλητές στην κατηγορία RC2.

9οι Γενικής το εξαιρετικό πλήρωμα της RCSC Κώστας Μιχαηλίδης-Λευτέρης Λαός με Subaru Imreza STI έδειξαν για μια ακόμη φορά τις ικανότητες τους στα βουνά της Πάφου αφού πάλεψαν για την 3η θέση στην κατηγορία RC2 στο πρωτάθλημα και τα κατάφεραν .

10οι Γενικής το θεαματικό πλήρωμα της RCSC Κώστας Νικηφόρου-Σώτος Καροτσάκης με Subaru Impreza.Ήταν αρκετά γρήγοροι και εντυπωσιακή σε ένα απαιτητικό και δύσκολο αγώνα στα βουνά τις Πάφου .

11οι Γενικής το έμπειρο πλήρωμα Γιώργος Παφίτης-Ανδρέας Τσιάκκας με Mitsubishi Evo 9.

12οι Γενικής το πλήρωμα Ιάκωβος Πενταράς-Νικόλας Ψύλλος με Mitsubishi Evo 6 .

13οι Γενικής το νεαρότερο πλήρωμα της RCSC Χρήστος Σκορδής-Πρόδρομος Χρυσάνθου με Ford Fiesta οι οποίοι τα πάνε θαυμάσια . Πήραν και την 1η θέση στην κατηγορία RC5 και 2WDS.

14οι Γενικής το πλήρωμα Chris Αντρέου-Περικλής Νικολαΐδης με Peugeot 208. Αν και είχαν έξοδο στην ειδική της Aργάκας το Σάββατο, κατάφεραν και συνέχισαν και πήραν την 1η θέση στην κατηγορία RC4.

15οι Γενικής το πλήρωμα Φώτος Γιαννουρή-Ανδρέας Χρυσοστόμου με Mitsibishi Evo 5 οι οποίοι αντιμετώπισαν πρόβλημα με το αγωνιστικό τους το Σάββατο συνέχισαν τον αγώνα και τερμάτισαν .Το πλήρωμα είναι Πρωταθλητές στην κατηγορία RCS2.Θερμα συγχαρητήρια στο πλήρωμα όσο και στο επιτελείο της ομάδας του.

16οι Γενικής το πλήρωμα Ρίκκος Παναγιώτου-Νέστορας Νεστορίδης με Suzuki Vitara . Αρκετά θεαματικό το πλήρωμα του Vitara οι οποίοι ήταν και 1οι στην κατηγορία RCT1.

17οι Γενικής το πλήρωμα Αντώνης Γεώργιου-Ευαγόρας Κούλλουρος με Mitsubishi Evo 3.Με σταθερό οδήγημα και σωστή καθοδήγηση κατάφεραν και τερμάτισαν σε ένα απαιτητικό αγώνα.

18οι Γενικής το πλήρωμα Μιχάλης και Παναγιώτης Μαρασίνος με Mitsubishi Evo 6 οι οποίοι είχαν μηχανικό πρόβλημα το Σάββατο και το επίλυσαν .Επέστρεψαν την Κυριακή υπό καθεστώς Rally 2.

19ος Γενικής το πλήρωμα Θωμάς Θεοφάνους-Κωνσταντίνος Ευριπίδου με PEUGEOT 306 οι οποίοι παρόλο που ταλαιπωρήθηκαν με το αγωνιστικό τους το Σάββατο, εντούτοις, επέστρεψαν την Κυριακή υπό καθεστώς Rally 2 και κατάφεραν και συνέχισαν καταλαμβάνοντας την 1η θέση στην κατηγορία RCS1 και 2οι στην 2WDS.Με αυτή τους την νίκη αναδείχθηκαν πρωταθλητές στην κατηγορία RCS1 και 2WDS.

20οι Γενικής το πλήρωμα Νίκος Μαραγκός-Σάββας Ζάκου με Mazda RX8.

Δεν ολοκλήρωσαν τον αγώνα οι Παναγιώτης Γιάγκου-Λεωνίδας Χριστοφή με Hyundai i-20 R5 (μηχανικό πρόβλημα) ,Σωτήρης και Χρίστος Πετρακίδης με Ford Fiesta (είχαν έξοδο) ,Μάριος και Κωνσταντίνος Ζάκου με VW Golf GTI (μηχανικό πρόβλημα) ,Χριστόδουλος Χριστοδούλου-Ανδρέας Νέστορος μεPeugeot 208 R2 (είχαν έξοδο) ,Μαρίνος Πατρόκλου-Μάριος Νίκου με Mitsubishi Evo 6 (μηχανικό πρόβλημα) ,Μιχάλης Σοφοκλέους-Ευαγόρας Παντελίδης με VW Golf GTI (μηχανικό πρόβλημα).