top of page

TIGER RALLY 2021: Δάμασαν την ‘Τίγρη’ οι Παντελή-Λαός

Με διοργανωτή την Λέσχη Αυτοκινήτου Λεμεσού πραγματοποιήθηκε το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε 13-14/11/21 ο προτελευταίος αγώνας του Παγκύπριου Πρωταθλήματος Rally υπό την αιγίδα της Κυπριακής Ομοσπονδίας Αυτοκινήτου. Στον αγώνα δήλωσαν συμμετοχή 19 πληρώματα με τα 13 πληρώματα τελικά να τερματίζουν.

Ηχηρή η αποχώρηση του Σίμου Γαλαταριώτη-Αντώνη Ιωάννου με VW POLO GTI R5 στην τελευταία ειδική διαδρομή του Σαββάτου οι οποίοι προηγούνταν του αγώνα μέχρι εκείνη την στιγμή μετά από χτύπημα σε πέτρα έφερε τα κάτω πάνω.

Το πλήρωμα Πέτρος Παντελή-Πάμπος Λαός με CITROEN DS3 R5 ήταν οι νικητές του Tiger Rally 2021. Η σωστή τακτική που ακολούθησαν κερδίζοντας τις 3 από τις 4 ειδικές της Kυριακής ανέβασαν το Citroen DS3 R5 πρώτο στην ράμπα τερματισμού.

2οι Γενικής το πλήρωμα Παναγιώτης Γιάγκου-Λεωνίδας Χριστοφή με HYUNDAI I-20 R5 οι οποίοι κέρδισαν και το πρώτο πέρασμα PIKKIS WHEEL ALIGNMENT KOYRRIS DAM.

3οι Γενικής το πλήρωμα Σταύρος Αντωνίου-Δημήτρης Πιερή με Mitsubishi Evo 10 R4.

4οι Γενικής το πλήρωμα Κώστας Μιχαηλίδης-Λευτέρης Λαός με SUBARU IMPREZA STI με εξαιρετικό οδήγημα πήραν και την θέση στην κατηγορία RC2.

5οι Γενικής το πλήρωμα Κωνσταντίνος Τελεβάντος-Τάκης Σταύρου κινήθηκαν πολύ γρήγορα όλο το Σαββατοκύριακο με το PEUGEOT 208 R2 και δίκαια αναδείχθηκαν πρωταθλητές στην κατηγορία 2WD.

6οι Γενικής το πλήρωμα Θωμάς Θεοφάνους-Κωνσταντίνος Κωνσταντίνου με PEUGEOT 306 οι οποίοι παρόλο που ταλαιπωρήθηκαν με μικροπροβλήματα με το αγωνιστικό τους, εντούτοις, κατάφεραν και συνέχισαν και πήραν και την θέση στην κατηγορία RCS1.

7οι Γενικής το πλήρωμα Κλεάνθης Έλληνας-Μιχαλάκης Μιχαήλ με Ford Fiesta DYTKO οι οποίοι πήραν και την θέση στην κατηγορία RCL1.

8οι Γενικής ένα πλήρωμα από Ελλάδα οι Κώστας Αργυρίου-Κωνσταντίνος Συνετός με Toyota Yaris με πολύ καλή παρουσία κατάφεραν και πήραν και την θέση στην κατηγορία RC4.

9οι Γενικής το πλήρωμα Γιώργος Τανούσης-Τούλλης Αριστοδήμου με Toyota Yaris πήραν την θέση στην κατηγορία RC4.

10οι Γενικής το πλήρωμα Ερμής Παναγιώτου-Μιχάλης Παναγιώτου με Seat Ibiza επέστρεψαν την Κυριακή ‘υπό καθεστώς’ Rally 2 και πήραν και την θέση στην κατηγορία RCS1.

11οι Γενικής το πλήρωμα Φώτος Γιαννουρή-Ανδρέας Χρυσοστόμου με Mitsubishi Evo 5 οι οποίοι αντιμετώπισαν πρόβλημα με το αγωνιστικό τους το Σάββατο και επέστρεψαν την Κυριακή ‘υπό καθεστώς’ Rally 2. Το πλήρωμα είναι πρωταθλητές στην κατηγορία RCS2.

12οι Γενικής το πλήρωμα Γιώργος Αγαθοκλέους-Αλέξανδρος Αλεξάνδρου με Mitsubishi Evo 9 κερδίζοντας και την κατηγορία Mixed.

13οι Γενικής τα πλήρωμα Παναγιώτης Μαρασίνος-Νικόλας Ξενοφώντος με Mitsubishi Evo 6 οι οποίοι κέρδισαν και την κατηγορία Novice.

Δεν ολοκλήρωσαν τον αγώνα οι Χρίστος Χριστοδούλου-Ευάγγελος Ξενοφώντος με Subaru Impreza STI οι οποίοι ήταν 4οι γενικής και είχαν έξοδο στην προτελευταία ειδική της Κυριακής. Οι Πανίκος Πολυκάρπου-Κωνσταντίνος Σίαλος οι οποίοι ήταν 3οι γενικής με Peugeot 208 Rally 4 με αντλία καυσίμου. Οι Μαρίνος Παντελή-Κύρος Γεωργίου με Subaru Impreza STI είχαν έξοδο, όπως και οι Μαρίνος Κακουράτος-Ελένιος Νικολάου με Toyota Yaris DYTKO. Οι Chris Ανδρέου-Περικλής Νικολαΐδης με Peugeot 208 Rally 4 με αντλία καυσίμου. Όπως αναφέραμε και πιω πάνω οι Σίμος Γαλαταριώτης-Αντώνης Ιωάννου με VW POLO GTI R5 από χτύπημα σε πέτρα είχαν έξοδο με αποτέλεσμα να καταλήξουν εκτός διαδρομής και για καλή τους τύχη στην ατυχία τους ευτυχώς να κρατηθούν σε πεύκο.

Τέλος ο τελευταίος αγώνας θα πραγματοποιηθεί στην Πάφο στις 11-12 Δεκεμβρίου ο οποίος θα καθορίσει και τον φετινό πρωταθλητή.