top of page

Tiger Rally 12-13/09/2020: Άνετη επικράτηση Τσουλόφτα - Ηλία

Το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε η Λέσχη Αυτοκινήτου Λεμεσού διοργάνωσε τον αναβληθέντα αγώνα Tiger Rally.

Το Σάββατο είχαμε 2 ειδικές διαδρομές SS1 Κυβίδες - Άλασσα και SS2 Λάνεια - Λάνεια, οι οποίες ήταν επαναλαμβανόμενες. Την Κυριακή διεξάχθηκε η ειδική SS6 Άλασσα - Πέρα Παίδι. Η SS5 Λάγεια - Καλαβασός αναβλήθηκε.

Οι συμμετοχές ήταν 23 συνολικά. Σημαντικές απουσίες από τον αγώνα, μεταξύ άλλων οι Σίμος Γαλαταριώτης, Σταύρος Ζήνωνος, Δημοσθένους Χρίστος κλπ.

Οι Αλέξανδρος Τσουλόφτας - Στέλιος Ηλία ήταν οι νικητές για μια ακόμη φορά όλων των ειδικών διαδρομών και του Σαββάτου και της Κυριακής.

Στην θέση οι Παναγιώτης Γιάγκου - Παναγιώτης Κυριάκου οι οποίοι είχαν να αντιμετωπίσουν τους περσινούς πρωταθλητές Rally Πέτρο Παντελή - Κύπρο Χριστοδούλου Q8 με Mitsubishi Evo 10. Ωραία τα περάσματα και από τα δύο πληρώματα που πάλεψαν για την δεύτερη θέση του βάθρου. Τελικά οι Παναγιώτης Γιάγκου - Παναγιώτης Κυριάκου με το Hyundai i20 R5 πήραν την 2η θέση γενικής που τους φέρνει πρώτους στη φετινή βαθμολογία έναντι τους Τσουλόφτα - Ηλία που ακολουθούν δεύτεροι βαθμολογικά.

Στην θέση τόσο στο Tiger Rally όσο και στο Παγκύπριο Πρωτάθλημα Αγωνιστικού Αυτοκινήτου οι Παντελή - Χριστοδούλου.

4οι γενικής οι Σάββα Σάββα - Αντρέας Παπαντρέου με Mitsubishi Evo 9 οι οποίοι πήραν και την πρώτη θέση στη κατηγορία RC2.

Στην θέση ένα πλήρωμα από την Πάφο οι Χρίστος Χριστοδούλου - Ευάγγελος Ξενοφώντος με Subaru Impreza οι οποίοι ήταν και οι πρώτοι στην κατηγορία RCS2.

Στην θέση Φίλιππος Τσαγγάρης - Γιώργος Λυσάνδρου με Mitsubishi Evo 7.

7οι γενικής και πρώτοι στην δικίνητη κατηγορία τα αδέλφια Νικόλας και Μάριος Χ'Ματθαίου με Honda Civic.

8οι γενικής οι Ρογέρος και Λούκας Λιασίδης με Mitsubishi Lancer Evo 9 με τους Ανδρέας Τσιάκκα - Παύλος Εγγλέζου με Ford Fiesta R4 να παίρνουν την θέση γενικής και πρώτοι στην κατηγορία R4.

Ο επόμενος οδηγός άξιος συγχαρητήριων, ένας μαχητής, στην 10η θέση γενικής, ο Αντρέας Γεωργίου με συνοδηγό τον Κώστα Μανώλη με αυτοκίνητο Subaru Impreza.

Οι Γιώργος Τανούσης - Χριστόδουλος Χριστοδούλου ήταν 11οι γενικής με Toyota Yaris με τους Παναγιώτη Γεωργίου - Αιμίλιος Τανούσης να ακολουθούν στην 12η θέση γενικής με Citroen DS3.

Πρώτοι στο μεικτό πλήρωμα οι Κωνσταντίνος Σιοφέρος - Στέφανος Γεωργίου με Mitsubishi Lancer Evo 6.

Πρώτο αρχάριο πλήρωμα οι Νίκος και Στέφανος Φράγκου με Suzuki Vitara.

Ο αγώνας ήταν αφιερωμένος εις μνήμη του Ανδρέα Πικκή και υπήρχε έπαθλο για την ειδική της Κυριακής για τον ταχύτερο οδηγό στην δικίνητη κατηγορία, την οποία κέρδισαν οι Χρύσος Παντελή - Θωμάς Θωμά παρά την ατυχία που είχαν την πρώτη μέρα του αγώνα να βγουν εκτός δρόμου ευτυχώς χωρίς να πάθουν κάτι.

Τέλος, ο επόμενος προγραμματισμένος αγώνας είναι το Cyprus Rally και θα γίνει τον Οκτώβριο και θα μετρά σαν 2 αγώνες του Παγκύπριου Πρωταθλήματος Αγωνιστικού Αυτοκινήτου.