top of page

Παγκύπριο Πρωτάθλημα Drift : 5ος Και Τελευταίος Αγώνας Με Τις Ιδιοτροπίες Του Καιρού Να Δυσκολεύει Ακόμα Περισσότερο Τους Οδηγούς

Γιώργος Χριστοφόρου (Έλα Κόκο) Πρωταθλητής Pro 2019

Το Power Drift Club διοργάνωσε τον τελευταίο αγώνα την Κυριακή 15/9/2019 στην Achna Speedway. Ο αγώνας ξεκίνησε στις 10:00πμ με τα ελεύθερα δοκιμαστικά. Ο κόσμος γέμισε ασφυκτικά τις κερκίδες για να παρακολουθήσουν τον τελευταίο και πιο αμφίρροπο αγώνα αφού όλα θα κρίνονταν σε αυτόν τον αγώνα.

Βασίλης Χριστοφόρου Πρωταθλητής Semi-pro 2019

Μάριος Φιλίππου

Η κατηγορία semi-pro ξεκίνησε με τα βαθμολογημένα μονά περάσματα όπου για πρώτη φορά είδαμε έναν νέο αθλητή να παίρνει την ψηλότερη βαθμολογία από όλους τους υπόλοιπους αθλητές της κατηγορίας αυτής. Αυτός δεν ήταν άλλος από τον Μάριο Φιλίππου που πηρέ βαθμολογία 87.67.

Κώστας Σπαρσής

Στην κατηγορία pro ο καιρός έκανε τα δικά του τερτίπια και έπαιξε τον δικό του ρόλο. Ο αγώνας διακόπηκε για περίπου μια ώρα λόγο έντονης βροχόπτωσης. Με το πέρας της βροχής όλοι οι οδηγοί προσπαθούσαν για το καλύτερο αφού η πιστά ήταν βρεγμένη και οδηγούσαν με προσοχή για να πάρουν όσο το δυνατό καλύτερη βαθμολογία. Ο Κώστας Σπαρσής πήρε την ψηλότερη βαθμολογία με 81 βαθμούς με δεύτερο τον Ανδρέα Ανδρέου «wax».

Ανδρέας Ανδρέου (wax)

Στα διπλά, ο Σάββας Σιμιανός νίκησε τον περσινό πρωταθλητή Πόλυ Κωνσταντίνου ενώ ο Βασίλης Χριστόφορου επικράτησε του Μάριου Φιλίππου και πήρε την τρίτη θέση στον αγώνα ο όποιος αναδείχτηκε πρωταθλητής 2019 και ταυτόχρονα να σημειώσουμε ότι είναι ο νεαρότερος πρωταθλητής στην ιστορία του drift στην χώρα μας.

Πόλυς Κωνσταντίνου

Τέλος, στην κατηγορία pro πρώτος αναδείχτηκε ο Πάμπος Νικολάου με δεύτερο τον «έλα κόκο» (Γιώργος Χριστοφόρου) που αναδείχτηκε πρωταθλητής 2019 και τρίτος στον αγώνα ο Νικόλας «Πατάκ» και αναδείχτηκε δευτεραθλητής 2019.