top of page

ΠΑΓΚΥΠΡΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ MOTOCROSS

ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΑΓΩΝΑΣ ΤΗΣ ΣΕΖΟΝ 2019

Την Κυριακή 30/06/2019, η Λέσχη Μοτοσικλετιστών Αμμοχώστου φιλοξένησε τον τελευταίο αγώνα Motocross "Νεόφυτος Τσαγγαρά", στην πίστα Αμμοχώστου. Αν και πολύ ζέστη, δεν έλειψαν οι ωραίες φάσεις, ειδικά στην κατηγορία ΜΧ2, η οποία είχε τον πρώτο λόγο όσων αφορά τον φετινό πρωταθλητή.

Αρχίζοντας από την μεγάλη κατηγορία την ΜΧ1, ο φετινός πρωταθλητής Χρίστος Τσαγγαράς, κέρδισε και τα δύο σκέλη της ημέρας. Δεύτερος ήταν ο Σάββας Σάββα, με δύο δεύτερες θέσεις και στα δύο σκέλη. Τρίτος ήταν ο Μαρίνος Ζηντήλη.

​Στην ΜΧ2 οι καλύτερες φάσεις ήταν μεταξύ Χρύσανθου Γεωργίου και Μιχάλη Πάμπουκκα. Στο δεύτερο σκέλος, ενώ προηγείτο ελαφρώς ο Γεωργίου και ακολουθούσε λίγο πιο πίσω ο Πάμπουκκας, σε κάποιο σημείο της πίστας είχαν επαφή με αποτέλεσμα την πτώση του Γεωργίου. Η λήξη του αγώνα έφερε ως νικητή τον Πάμπουκα αλλά η ένσταση που κατάθεσε για το τελικό αποτέλεσμα ο Γεωργίου, είχε ως επακόλουθο την μη ύπαρξη νικητή και πρωταθλητή μέχρι την εκδίκαση της υπόθεσης.

Ο Σάββας Σάββα, ήταν ο νικητής στην ΜΧ3, με μια τρίτη θέση στο πρώτο σκέλος και μια πρώτη στο δεύτερο. Δεύτερος ήταν ο φιλοξενούμενος Huskun, με τρίτο τον Γιώργο Παουλλή, ο οποίος είναι και ο πρωταθλητής στην κατηγορία. Στην ΜΧ3 Over, ο Άκης Σάββα ήταν ο νικητής με δεύτερο τον πρωταθλητή στην κατηγορία Μαρίνο Τσαγγαρά και τρίτο τον Γιώργο Σιδερένιο.

Ο πρωταθλητής στην ΜΧ4, Χρίστος Κημήτρη ήταν ο νικητής. Δεύτερος, ήταν ο Λουκάς Τσόκκος, ο οποίος έδωσε μάχες μαζί με Χρίστο Καΐκκη και Κυριάκο Μαυρονικόλα.

Ο Αριστόδημος Έλληνας, πρωταθλητής στην ΜΧ85 ήταν για μια ακόμη φορά νικητής στην κατηγορία. Δεύτερος ο Dominic Κολοκάσης και τρίτος ο Βρυώνης Βλάσιου.

Στην ΜΧ65 ο Κυριάκος Κωστέας ήταν ο νικητής, με το Χριστόφορο Κάρυο δεύτερο και τον Lesman Grigori τρίτο.

Στην κατηγορία Open Freeνικητής αναδείχθηκε ο Ιωάννης Σταυρή, με δεύτερο τον Ανδρέα Παναγή και τρίτο τον Παντελή Αντωνίου.