top of page

ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΟ ΟΦΑ TRIAL RALLYSPRINT 2019: ΕΙΣ ΜΝΗΜΗ ΤΟΥ ΕΥΑΓΓΕΛΟΥ ΕΥΑΓΓΕΛΟΥ ΚΑΙ ΓΙΩΡΓΟΥ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ

Ολοκληρώθηκε ο τελευταίος αγώνας ΟΦΑ Trial RallySprint το Σάββατο 21/12/2019 στην περιοχή Αναλυόντα-Κοτσιάτης με τις συμμετοχές να φτάνουν στις 40. Ο αγώνας έγινε εις μνήμη του Ευάγγελου Ευαγγέλου και Γιώργου Κυπριανού. Η εκκίνηση του αγώνα και ο τερματισμός έγινε στην πλατεία του Λυθροδόντα και οι απονομές στο κέντρο «Λυσσόραμα». Ο αγώνας επίσης είχε και φιλανθρωπικό σκοπό, για να βοηθήσει τον Νικόλα Θεολόγου ο οποίος διαγνώστηκε με όγκο στο κεφάλι, για την κάλυψη εξόδων θεραπείας του στο εξωτερικό.

Στο αγωνιστικό κομμάτι τώρα, τα 40 πληρώματα που έλαβαν μέρος, έδωσαν το καλύτερο που μπορούσαν για να τιμήσουν και να συμβάλουν για τους συνανθρώπους μας.

Με το Νο.1 στις πόρτες του αυτοκινήτου τους Subaru Impreza, άνοιξαν τον αγώνα οι Γιάγκος Γιάγκου – Δώρος Ευαγγέλου τιμής ένεκεν του αδελφού του Ευάγγελου.

Ο Σίμος Γαλαταριώτης – Ιωάννου Αντώνης με VW Polo R5 ήταν οι νικητές του Trial RallySprint όπου και στα τρία περάσματα είχαν τους πιο γρήγορους χρόνους.

2οι γενικής ήταν ο Πιερής Δημήτρη – Ηλία Πιερή με Mitsubishi Lancer Evo 6, οι οποίοι οδήγησαν πολύ καλά.

3οι γενικής τα αδέλφια Γιώργος Εγγλέζου – Παύλος Εγγλέζου με Mitsubishi Lancer Evo 9, οι οποίοι ήταν αρκετά γρήγοροι και θεαματικοί.

4οι γενικής οι Σταύρου Σταύρος – Καγιάς Χριστόδουλος με Mitsubishi Lancer Evo 7, οι οποίοι οδήγησαν γρήγορα και ήταν αρκετά θεαματικοί.

5οι γενικής οι Χειλιμήντρης Αντώνης – Κυριάκος Δαμιανού με Mitsubishi Evo 10, αφήνοντας τους Πάμπο Λαό – Σάββα Λαό με Mitsubishi Lancer Evo 9 στην 6η θέση γενικής μετά από μια μικρή έξοδο που είχαν στο 3ο σκέλος του αγώνα.

7ος γενικής ο νεαρός Ιορδάνης Κυριάκου ακολουθεί τα βήματα του πατέρα του, Κυριάκου Κυριάκου, ο οποίος για μια ακόμη φορά μας έδειξε το ταλέντο του με το Subaru Impreza N12 με συνοδηγό του Αντρέα Παπανδρέου, κατακτώντας και την πρώτη θέση στην MIXED κατηγορία.

Ακολουθούν στην 8η θέση γενικής οι Ρούσσου – Χριστοφή με Mitsubishi Lancer Evo 10, αφήνοντας τους Προδρόμου – Χρυσοστόμου με Mitsubishi Lancer Evo 7 στην 9η θέση γενικής.

Στην 10η θέση γενικής οι εκπληκτικοί Θεοφάνου Θωμάς – Παντελή Χρυσόστομος με Peugeot 306 GTI-6, οι οποίοι ήρθαν πρώτοι στην κατηγορία 2WD S και στην RCS1.

Ακολούθησαν στην 12η θέση γενικής οι Ζαχαρίας Μανόλη – Κυριάκου Ανδρέας.

Τα αδέλφια Νικόλας και Μάριος Χ’Μαθαίου με Honda Civic Type-R πήραν την 15η θέση γενικής και την πρώτη στην κατηγορία RC3, οδήγησαν αρκετά καλά και θεαματικά.

Ακολούθησαν στην 16η γενικής οι Άκης Έλληνα – Μιχαλάκης Μιχαήλ με Mitsubishi Lancer Evo 6.

Οι Ιορδάνου Χρίστος – Ξενοφώντος Αντρέας ήταν 17οι γενικής με Peugeot 206 και πήραν την δεύτερη θέση στη κατηγορία RC3.

Πιο πίσω τους, στην 18η θέση γενικής οι Σοφοκλέους Μιχάλης – Ευριπίδου Κώστας με VW Golf.

Στην 20η θέση γενικής οι Παπαγεωργίου Λούις – Νικολάου Άριστος με Mitsubishi Lancer Evo 9, ακολουθώντας οι Γιάγκου Γιάγκος – Ευαγγέλου Θεόδωρος στην 21η θέση γενικής με Subaru Impreza.

Πιο πίσω στην 22η θέση γενικής οι Γιάλλουρος Μανώλης – Χύτης Νίκος με Mitsubishi Lancer Evo 6.

Οι Ιωάννου Φώτη – Καραντώνης Αντρέας ήρθαν 24οι γενικής με Subaru Impreza και στην 25η θέση γενικής Τζιωρτζή Παναγιώτης – Κασέττας Σωτήρης με Suzuki Swift.

Το μοναδικό γυναικείο πλήρωμα του αγώνα τερμάτισε στην 28η θέση γενικής, οι Λίτσα Γιάγκου – Κατερίνα Δήμου με Mitsubishi Lancer Evo 6.