top of page

MOTOCROSS Ποταμιάς (6ος αγώνας) 27-03-2022: Ο Χρύσανθος Γεωργίου από νίκη σε νίκη στην MX1

Την Κυριακή 27 Μαρτίου διεξήχθη στην πίστα MX-PRO της Ποταμιάς ο 6ος αγώνας του Παγκύπριου Πρωταθλήματος Motocross υπό την αιγίδα της κυπριακής Ομοσπονδίας Μοτοσικλέτας .Την επιμέλεια του αγώνα είχε ο Όμιλος Μοτοσικλετιστών Λευκωσίας.

Κατηγορία MX1

Ο περσινός πρωταθλητής Χρύσανθος Γεωργίου ήταν ο νικητής στην MX-PRO επιτυγχάνοντας  το απόλυτο σε βαθμούς και επιβάλλοντας το δικό του τέμπο στον αγώνα.

Ο Χρίστος Τσαγγαρά  συμβιβάστηκε στο 2η θέση και ο Μαρίνος Ζιντίλης ακολούθησε στη 3η θέση του βάθρου .

Κατηγορία MX2

Ο Άριστος Γεωργίου ήταν ο νικητής στην κατηγορία και πρωτοπόρος στο Παγκύπριο Πρωτάθλημα με τρεις αγώνες να απομένουν για να ολοκληρωθεί το πρωτάθλημα.

Στην 2η θέση ο φορμαρισμένος πλέον Αριστόδημος Έλληνας ο οποίος  ανεβαίνει αγωνιστικά τους τελευταίους αγώνες.

Στο 3ο σκαλί του βάθρου ο Κωνσταντίνος Θεοδώρου ο οποίος ήταν σταθερός σε απόδοση καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα.

Στην 4η θέση ο Χρίστος Δημητρίου και στην 5η θέση ο Γιώργος Παουλλής.

Κατηγορία MX Open

O Dominic Κολοκάσης ήταν ο νικητής και στα 2 σκέλη του αγώνα με το απόλυτο των 50 βαθμών.

Στη 2η θέση του βάθρου ο Pieter Brink ο οποίος ομολογουμένως ήταν αρκετά βελτιωμένος αγωνιστικά.

Στη 3η θέση του βάθρου ο Mustafa Sitki Dersen .Στην 4η θέση ο Πέτρος Θεοφάνους, ακολούθησε στην 5η θέση ο Βρυώνης Βλασίου ,6η θέση ο Χρίστος Καίκκης και στην 7η θέση ο Μιχάλης Χρυσοστόμου.

Κατηγορία MX3 Over

Ο Μαρίνος Τσαγγαρά ήταν ο νικητής και σε αυτό τον αγώνα με το απόλυτο των 50 βαθμών.

Στην 2η θέση του βάθρου ο Σάββας Σάββα και στην 3η θέση ο Άρης Κωνσταντίνου .

Στην 4η θέση ο Ζανέττος Κουμάση , 5η θέση ο Γιώργος Σιδερένιος, 6η θέση για τον Σοφοκλή Σοφοκλέους,7η θέση για τον Εύανδρο  Καμέρη, 8η θέση για τον Χριστόδουλο Στασή και στην 9η θέση ο Σάββας Σάββα.

Κατηγορία MX Veteran

O Aρτέμης Καράτσιολη ήταν ο νικητής και στα 2 σκέλη με το απόλυτο των 50 βαθμών.

Πολύ καλή απόδοση είχε ο Ανδρέας Μιχαήλ ο οποίος πήρε την 2η θέση στο βάθρο.

Στην 3η θέση του βάθρου o Κώστας Ευθυμίου .

Κατηγορία  MX Open Free

O Adams Doroszkiewics ήταν ο νικητής και στα 2 σκέλη του αγώνα με 50 βαθμούς σύνολο.

Στην 2η θέση ο Erim Barani , στην 3η ο Παναγιώτης Παύλου, στην 4η θέση ο Ανδρέας Χρυσοστόμου, στην 5η ο Mάριος Παύλου στην 6η θέση, ο Αντρέας Χούτρης, στην 7η θέση ο Πέτρος Παφίτης, στην 8η θέση, ο Γιάννος Αλεξάνδρου, στην 9η θέση ο Ανδρέας Ποταμός, στην 10η θέση ο Αντώνης Στεφανή, στην 11η θέση ο Νικόλας Νικολαΐδης, στην 12η θέση ο Francois Yves στην 13η θέση ο Νέστωρας Νέστωρα και στην 14η ο Νικόλας Καπετάνιος.

Κατηγορία MX 85

Ο Χρίστος Κλεόπα ήταν ο νικητής στην MX-PRO όπου με 2 πρώτες νίκες και στα 2 σκέλη του αγώνα πήρε το απόλυτο των 50 βαθμών.

Στην 2η θέση του βάθρου ο Χριστόφορος Κάρυος.

Στο 3ο σκαλί του βάθρου ο Χρίστος Δημητρίου .

Κατηγορία MX 65

Ο Θεόφιλος Ελμοχάμετ ήταν ο νικητής με μια 1η και μια 2η θέση στα 2 σκέλη του αγώνα.

Στην 2η θέση ο Γιώργος Δημητρίου ο οποίος ακολουθούσε από κοντά τον Θεόφιλο.

Στην 3η θέση του βάθρου ο Λούκας Σοφοκλέους.

Στην 4η θέση ο Λοΐζος Καμέρης, στην 5η θέση ο Σπύρος Ζιντίλης και στην 6η ο Γιώργος Δημητρίου.

Ο επόμενος αγώνας είναι προγραμματισμένος για τις 17 Απριλίου στην πίστα Νεόφυτος Τσαγγαρά στην Μακούντα.