top of page

MOTOCROSS ‘ΝΕΟΦΥΤΟΣ ΤΣΑΓΓΑΡΑ ‘-ΜΑΚΟΥΝΤΑ                                                 Nικητής στην MX1 ο Χρύσανθος Γεωργίου

Την περασμένη Κυριακή 6-03-2022 διεξήχθη ο 5ος Παγκύπριος αγώνας ΜΟtocross στην πίστα ‘Νεόφυτος Τσαγγαράς’ στην Μακούντα υπό την αιγίδα της κυπριακής Ομοσπονδίας Μοτοσικλέτας.

Κατηγορία MX1

Ο πρωτοπόρος στην βαθμολογία και περσινός πρωταθλητής Χρύσανθος Γεωργίου ήταν ο μεγάλος νικητής του 5ου Παγκύπριου αγώνα .Φοβερές οι μάχες μεταξύ του Χρίστου Τσαγκαρά με τον Χρύσανθο όμως να κερδίζει στο τέλος και τα 2 σκέλη .

Ο Χρίστος Τσαγγαρά ανέβηκε στο 2ο σκαλί του βάθρου. Μία πτώση προς στο τέλος του πρώτου σκέλους του αγώνα ενώ ακολουθούσε από κοντά τον Χρύσανθο Γεωργίου ,τον έφερε στην 2η θέση.

Το 3ο σκαλί του βάθρου συμπλήρωσε ο Μαρίνος Ζηντίλης .Στην 4η θέση ο Βασίλης Μόσχος.

Κατηγορία MX2

Ο Άριστος Γεωργίου ήταν για μια ακόμη φορά ο νικητής στην κατηγορία και ο πρωτοπόρος στο Παγκύπριο Πρωτάθλημα .

Στην 2η θέση ο πολύ καλός και υποσχόμενος αναβάτης Αριστόδημος Έλληνας.

Στο 3ο σκαλί του βάθρου ο ανεβασμένος Κωνσταντίνος Θεοδώρου .

Στην 4η θέση ο Χρίστος Δημητρίου .

Κατηγορία MX Open

O Κωνσταντίνος Σκούρου ήταν ο μεγάλος νικητής στην κατηγορία

Ο Dominic Κολοκάσης ακολούθησε 2ος στο βάθρο .

Στο 3ο σκαλί του βάθρου ο Βρυώνης Βλασίου.

Στην 4η θέση ο Peter Izak Brink,5η θέση για τον Πέτρο Θεοφάνους,6η θέση ο Mustafa Sitki Dersen,7η θέση για τον Χρίστο Καΐκι, 8η θέση ο Ahmet Lemi,9η θέση ο Μιχάλης Χρυσοστόμου, στην 10η θέση ο Χρίστος Μωυσή και στην 11η θέση ο Ραφαήλ Αριστείδου.

Κατηγορία MX3 Over

Ο Μαρίνος Τσαγγαρά σταθερά και αποτελεσματικά ήταν ο μεγάλος νικητής στην πίστα ‘Νεόφυτος Τσαγγαράς’ .

Στην 2η θέση ο Σάββας Σάββα ο οποίος είχε και έξοδο στο 2ο σκέλος του αγώνα, ευτυχώς, χωρίς να τραυματιστεί.

Στην 3η θέση ο Γιώργος Σιδερένιος ο οποίος και στα 2 σκέλη του αγώνα είχε 2 τρίτες θέσεις.

Στην 4η θέση ο Σοφοκλής Σοφοκλέους,5η θέση ο Χριστόδουλος Στασή,6η θέση ο Νικολάου Γιώργος ,7η θέση για τον Γιώργο Τσαγγαρά και 8η θέση για τον Εύανδρο Καμέρη.

Κατηγορία MX Veteran

Νικητής ο Aρτέμης Καράτσιολη μετά την 2η θέση στο πρώτο σκέλος και μια 1η θέση στο 2ο σκέλος του αγώνα .

Στην 2η θέση ο Ανδρέας Μιχαήλ ο οποίος πήρε μια 1η και μια 2η θέση.

Στην 3η θέση ο Κώστας Ευθυμίου .

Κατηγορία MX Open Free

O Παναγιώτης Παύλου ήταν ο μεγάλος νικητής στην κατηγορία.

Στην 2η θέση ο Adams Doroszkiewics και στην 3η ο. Αδάμος Κουρούσιης Ο Ανδρέας Ποταμού πήρε την 4η θέση, ο Πέτρος Παφίτης την 5η, ο Mάριος Παύλου την 6η θέση, ο Erim Barani την 7η θέση, ο Αντρέας Χούτρης, την 8η θέση, ο Γιάννος Αλεξάνδρου την 9η θέση και την 10η θέση ο Νέστωρας Νέστωρα .

Κατηγορία MX 85

Νικητής το ανερχόμενο αστέρι Χρίστος Κλεόπα όπου έδωσε το δικό του τέμπο στον αγώνα.

Στην 2η θέση του βάθρου ο πολύ καλός Χριστόφορος Κάρυος.

Στο τελευταίο σκαλί του βάθρου ο ανεβασμένος Χρίστος Δημητρίου και στην 4η θέση ο Γιώργος Νέστορα .

Κατηγορία MX 65

Οι μικροί αυριανοί αναβάτες στον θεσμό ήταν για μια ακόμη φορά άκρως απολαυστικοί με νικητή αυτή την φορά τον Λούκα Σοφοκλέους

Στην 2η θέση ο πολύ ανεβασμένος και υποσχόμενος Θεόφιλος Αλμοχάμετ .

Στην 3η θέση του βάθρου ο Γιώργος Δημητρίου Νο 79 .O Λοΐζος Καμέρης πήρε την 4η θέση, την 5η ο Βασίλης Βασιλείου, την 6η ο Γιώργος Δημητρίου Νο 25 και την 7η  θέση ο Σπύρος Ζηντίλη .

Ο επόμενος αγώνας είναι προγραμματισμένος για τις 27/03/2022 στην πίστα ΜΧ PRO στην Ποταμιά.