top of page

Motocross Παραλιμνίου 19/09/21: Νικητής του εναρκτήριου αγώνα MX1, ο περσινός Πρωταθλητής Χρύσανθος Γεωργίου

Πρεμιέρα του Παγκύπριου Πρωταθλήματος Motocross είχαμε την Κυριακή 19/09/21 για την σεζόν 2020-2021 στην πίστα Αμμοχώστου, με διοργανωτή τη Λέσχη Φίλων Μοτοσικλέτας Αμμοχώστου υπό την αιγίδα πάντοτε της Κυπριακής Ομοσπονδίας Μοτοσικλέτας.

Κατηγορία MX1

Ο Χρύσανθος Γεωργίου ήταν ο μεγάλος νικητής του αγώνα ο οποίος κέρδισε και τα 2 σκέλη, όπου με ψυχραιμία και σωστή τακτική έκανε ιδανικό ξεκίνημα. Πίσω του ακολουθούσε ο Theo Urbas ο οποίος βαθμολογείται κανονικά από φέτος, ο οποίος άφησε καλές εντυπώσεις και όπως φαίνεται θα είναι ένας εκ των διεκδικητών του τίτλου στην κατηγορία.

Στην θέση του βάθρου τερμάτισε ο Χρίστος Τσαγγαρά

Στην θέση ο Γιώργος Παπαλοΐζου μετά από επάνοδο και αρκετό διάστημα αποχής.

Στην θέση ο Μαρίνος Ζηντίλης, θέση για τον Τουρκοκύπριο Mehmet Altan, στην 7η ο Βασίλης Μόσχος και στην θέση ο Κυριάκος Μαυρονικόλας.

Κατηγορία MX2

Ο Άριστος Γεωργίου ήταν ο νικητής στην κατηγορία αφού κέρδισε και τα 2 σκέλη του αγώνα και έκανε ιδανικό ξεκίνημα για την νέα σεζόν.

Στην θέση ο Χρίστος Κημήτρης ο οποίος πήρε 2 δεύτερες θέσεις και στα 2 σκέλη. Στην θέση του βάθρου ο Κωνσταντίνος Θεοδώρου. Στην θέση ο νεοεισερχόμενος στην κατηγορία Αριστόδημος Έλληνας όπου στο 1ο σκέλος είχε πτώση με αποτέλεσμα να χάσει πολύτιμο χρόνο εντούτοις πάλεψε μέχρι τέλους για μια καλύτερη θέση.

Στην θέση ο Γιώργος Παουλλής και στην θέση ο Χρίστος Δημητρίου

Κατηγορία MX Open

Ιδανικό ξεκίνημα στην κατηγορία ο Dominic Κολοκάσης όπου ήταν ο νικητής και στα 2 σκέλη του αγώνα.

Στην θέση ο Πέτρος Θεοφάνους ο οποίος στο 1ο σκέλος τερμάτισε 4ος και στο 2ο σκέλος 2ος.

Την θέση συμπλήρωσε ο Ahmet Lemi με 2 τρίτες θέσεις και στα 2 σκέλη. Στην θέση ο Χρίστος Μωυσή, στηνθέση ο Βρυωνής Βλάσσιου.

Στην ο Μιχάλης Χρυσοστόμου, στην θέση ο Χρίστος Καΐκης, στην θέση ο Mustafa Dersev και στην θέση ο Κωνσταντίνος Χρυσοστόμου

Κατηγορία MX3 Over

Μεγάλο ενδιαφέρον είχαμε σε αυτή την κατηγορία όπου 2 παλιοί πρωταθλητές στην κατηγορία MX1 βρέθηκαν αντιμέτωποι στην κατηγορία MX3 Over όπου κέντρισαν το ενδιαφέρον των παραβρισκόμενων για το ποιος θα κατακτήσει την πρωτιά. Ο Σάββας Σάββα τελικά ήταν ο νικητής ο οποίος στο 1ο σκέλος ήταν 2ος και στο 2ο σκέλος 1ος. Στην θέση ο Μαρίνος Τσαγγαράς ο οποίος είχε μία 1η θέση στο 1ο σκέλος και μία 2η στο 2ο σκέλος.

Στην θέση του βάθρου ο Ζανέτος Κουμάση ο οποίος είχε 2 τρίτες θέσεις και στα 2 σκέλη.

Στην θέση ο Γιώργος Σιδερένιος με τον Μιχάλη Σοφοκλέους στην θέση. Στην θέση ο Ευάνδρος Καμέρης, στην ο Χριστόδουλος Στασή, στην θέση ο Σπύρος Ηλία και στην θέση ο Νικηφόρος Ανδρέου

Κατηγορία MX Veteran

Ιδανικό ξεκίνημα έκανε ο Αρτέμης Καρατσιόλης ήταν ο μεγάλος νικητής όπου κέρδισε και τα 2 σκέλη του αγώνα. Στην θέση του βάθρου ο Αντρέας Μιχαήλ με τον Gordon Melvin να συμπληρώνει την θέση του βάθρου.

Κατηγορία MX Open Free

Ο Κωνσταντίνος Σκούρου έκανε ιδανικό ξεκίνημα με 2 πρώτες θέσεις και στα 2 σκέλη του αγώνα. Ακολούθησε στην θέση με 2 δεύτερες θέσεις και στα 2 σκέλη ο Μάριος Παύλου. Στο τελευταίο σκαλί του βάθρου με 2 τρίτες θέσεις ο Πέτρος Παφίτης

Στην θέση ο Δημήτρης Γρούτας, θέση ο Χρίστος Τζιοβάνι και στην θέση Erim Barani. Στην θέση ολοκλήρωσε ο Άντης Ανδρέου, θέση ο Μάριος Ανδρέου, θέση ολοκλήρωσε ο Αντώνης Στεφανή και στην 10η θέση ο Θεοδόσης Μιχαήλ. Στην 11η θέση ολοκλήρωσε ο Γιάννος Αλεξάνδρου, 12η ο Χαράλαμπος Πιλάτου και τέλος στην 13η θέση ο Ανδρέας Μιχαήλ.

Κατηγορία MX85

Με 2 αθλητές ξεκίνησε αυτή η κατηγορία. Ο Χρίστος Κλεόπα πήρε την νίκη με 2 πρώτες θέσεις και στα 2 σκέλη, αν και στο 2ο σκέλος είχε πτώση εντούτοις κατάφερε και ολοκλήρωσε στην θέση χωρίς προβλήματα. Στην θέση ο Χριστόφορος Κάρυος με 2 δεύτερες θέσεις και στα 2 σκέλη.

Κατηγορία MX65

Μεγάλος νικητής αναδείχθηκε ο Grigori Lesman ο οποίος κέρδισε και τα 2 σκέλη του αγώνα. Στην θέση ο Λούκας Σοφοκλέους με 2 δεύτερες θέσεις και στα 2 σκέλη. Στην θέση ο Θεόφιλος Ελμοχάμετ με 2 τρίτες θέσεις και στα 2 σκέλη. Στην θέση ο Σπύρος Ζηντίλης, θέση ο Λοΐζος Καμέρης και στην θέση ο Γιώργος Δημητρίου

Ο επόμενος προγραμματισμένος αγώνας του Παγκύπριου Πρωταθλήματος Motocross θα διεξαχθεί για μία ακόμη φορά στην πίστα Αμμοχώστου στις 3 Οκτωβρίου