top of page

Motocross Ποταμιάς 27/09/20: Νίκη στον 6ο αγώνα Motocross ο Μιχάλης Πάμπουκκας

Στην MX PRO στην Ποταμιά έγινε την Κυριακή που μας πέρασε ο 6ος αγώνας του Παγκύπριου Πρωταθλήματος Motocross.

Κατηγορία MX1

Μπορεί ο Μιχάλης Πάμπουκκας να ήταν ο νικητής του αγώνα αλλά ο κερδισμένος στο θέμα βαθμολογίας ήταν ο Χρύσανθος Γεωργίου ο οποίος αύξησε την διαφορά του από τον Πάμπουκκα στους 8 βαθμούς και 9 βαθμούς από τον Χρίστο Τσαγγαρά.

Στο πρώτο βαθμολογημένο σκέλος ο Χρίστος Τσαγγαράς έφυγε πρώτος στην εκκίνηση και άνοιξε την διαφορά του από τους Μιχάλη Πάμπουκκα και Σάββα Σάββα με 4ο τον Χρύσανθο Γεωργίου. Περίπου στο μέσο τους σκέλους ο Μιχάλης Πάμπουκκας και Χρύσανθος Γεωργίου πέρασαν τον Σάββα Σάββα. Οι μοτορομαχίες συνεχίστηκαν με τους Πάμπουκκα και Γεωργίου με εναλλασσόμενη την πρωτοπορία του αγώνα όπου στο τέλος του πρώτου σκέλους βρήκε νικητή τον Χρύσανθο Γεωργίου, 2ο τον Μιχάλη Πάμπουκκα και 3ο τον Χρίστο Τσαγγαρά.

Στο δεύτερο βαθμολογημένο σκέλος ο Χρύσανθος Γεωργίου έφυγε πρώτος στην εκκίνηση με τον Πάμπουκκα να τον περνά και να διατηρεί την πρώτη θέση μέχρι το τέλος του σκέλους. 2ος ο Χρύσανθος Γεωργίου και 3ος ο Χρίστος Τσαγγαράς.

Κατηγορία MX2

Πρώτος ο Άριστος Γεωργίου ο οποίος αν και είχε πτώση στο πρώτο σκέλος εντούτοις πείσμωσε και πέρασε όλους τους αντίπαλούς του και πήρε την πρώτη θέση. 2ος ο Χρίστος Κημήτρη και 3ος ο Χρίστος Βαρνάβα.

Το ίδιο αποτέλεσμα είχαμε και στο δεύτερο σκέλος του αγώνα με πρώτο τον Άριστο Γεωργίου, 2ο τον Χρίστο Κημήτρη και 3ο τον Χρίστο Βαρνάβα.

Κατηγορία MX Open

Ο Παντελής Αντωνίου ήταν πρώτος και στα δύο βαθμολογημένα σκέλη με 2ο τον Αριστόδημο Έλληνα και 3ο τον Αντώνη Γεωργίου.

Κατηγορία MX3 Over

Ο Iron Man, Γιώργος Σιδερένιος της Pizza Pompei, έσπασε το αήττητο του Μαρίνου Τσαγγαρά ο οποίος έτρεχε τραυματίας στον αγώνα με 3ο τον Σάββα Σάββα.

Κατηγορία MX Open Free

Ο Αντρέας Παναγή για ακόμη μία φορά ήταν ο μεγάλος νικητής με 2ο τον Μιχάλη Αριστείδου και 3ο τον Mustafa Derev.

Κατηγορία MX65

Τα νεαρά ταλέντα του Motocross έδωσαν ωραίες εντυπώσεις στην κατηγορία και υποσχέσεις όσον αφορά το μέλλον. Ο Χριστόφορος Κάρυος κέρδισε το πρώτο αγωνιστικό σκέλος με δεύτερο τον Χρήστο Κλεόπα.

Στο δεύτερο χρονομετρημένο σκέλος πρώτος ο Χρήστος Κλεόπας με 2ο τον Χριστόφορο Κάρυο και 3ο τον Λούκα Σοφοκλέους.

Μένουν ακόμη 2 αγώνες για να ολοκληρωθεί το Παγκύπριο Πρωτάθλημα Motocross και η αγωνία μένει στην μεγάλη κατηγορία MX1 με τους τρείς διεκδικητές Γεωργίου, Πάμπουκκα, Τσαγγαρά να διεκδικούν το τίτλο του πρωταθλητή.