MOTOCROSS (2οςαγώνας) MX-PRO Ποταμιάς 2022:

Νικητής ο Robert Krisztian Tompa στην MX1

PITS
DIRECT

Ο Όμιλος Μοτοσικλετιστών Λευκωσίας είχε την επιμέλεια του 2ου γύρου του Παγκύπριου Πρωταθλήματος Motocross που διεξήχθη την Κυριακή 13 Νοεμβρίου στην πίστα ‘MX-PRO Ποταμιάς’, υπό την αιγίδα της Κυπριακής Ομοσπονδίας Μοτοσικλέτας.

Επίσημος φιλοξενούμενος στόν αγώνα ήταν ο 22 χρόνος Ευρωπαίος Πρωταθλητής Robert Kristian Tompa από την Ρουμανία.Επιστροφή είχαμε επίσης  και απο τα αδέλφια Μιχάλη και Μάριο Πάμπουκκα οι οποίοι  έδωσαν νέα πνοή όσον αφορά την Κατηγορία MX1.

Τα αποτελέσματα ανά κατηγορία είναι :

Κατηγορία MX1

Ο Robert Kristian Tompa έδειξε ένα δείγμα των ικανοτήτων του στα 22 του χρόνια καταλαμβάνοντας  την νίκη του 2ου αγώνα με μια 2η  και μια 1η θέση χαρίζοντας πλούσιο θέαμα στούς θεατές που πραγματικά γέμισαν την πίστα της MX-PRO και ευελπιστούμε ότι το απόλαυσαν.

O περσινός πρωταθλητής Χρύσανθος Γεωργίου ανέβηκε στο 2ο σκαλί του βάθρου με μια 1η θέση και μια 2η  θέση στα 2 σκέλη του αγώνα.

Το 3ο σκαλί του βάθρου συμπλήρωσε ο Χρίστος Τσαγγαρά με 2 τρίτες θέσεις και στα 2 σκέλη του αγώνα .Ο Μιχάλης Πάμπουκας ακολούθησε στην 4η θέση με δύο τέταρτες θέσεις, ο Γιώργος Παπαλοίζου πήρε την 5η θέση, ο Μάριος Πάμπουκκας την 6η θέση, ο Μαρίνος Ζηντίλης την 7η θέση και ο Βασίλης Μόσχος την 8η θέση.

Κατηγορία MX2

Ο Άριστος Γεωργίου ήταν ο νικητής στην κατηγορία με 2 νίκες και στα 2 σκέλη του αγώνα.

Στην 2η θέση του βάθρου ο Αριστόδημος Έλληνας  με δύο δεύτερες  θέσεις στον αγώνα ο οποίος συνεχίζει την σταθερή του απόδοση .

Στο 3ο σκαλί του βάθρου ο Domenic Κολοκάσης, στην 4η θέση ο Χρύσης Χρυσάνθου, ο Χρίστος Δημητρίου στην 5η θέση, ο Πέτρος Θεοφάνους στην 6η θέση, ο Χρίστος Καίκκης την 7η θέση και ο Λούκας Τσόκος την 8η θέση.

Κατηγορία MX Open

O  Κώστας Γιάγκου ήταν ο μεγάλος νικητής στην κατηγορία με μια 2η  και μια 1η θεση στα 2 σκέλη του αγώνα.

Ο Peter Izak Brink ακολούθησε 2ος στο βάθρο με μια 1η θέση στο πρώτο σκέλος και μια 3η θέση στο δεύτερο σκέλος του αγώνα.

Στο 3ο σκαλί του βάθρου ο Χρίστος Ευσταθίου με μια 4η θέση στο πρώτο σκέλος και μια 2η θέση στο δεύτερο σκέλος.

Στην 4η θέση ο Βρυώνης Βλασίου ,στην 5η θέση ο Χρίστος Μωυσή, στην 6η θέση ο Mustafa Sitki Dersen, στην 7η θέση ο Μάριος Παύλου, στην 8η θέση ο Παναγιώτης Παύλου, στην 9η θέση ο Κωνσταντίνος Χρυσοστόμου, στην 10η θέση ο Αδάμος Κουρούσης, στην 11η θέση ο Μιχάλης Χρυσοστόμου, στην 12η θέση ο νεοφερμένος αναβάτης σε αυτή την κατηγορία και πρωταθλητής στην κατηγορία MX 85 Χρίστος Κλεόπα, στην 13η θέση ο Παναγιώτης Ευθυμίου και στην 14η θέση ο Γιώργος Νέστωρας.

Κατηγορία MX3 Over

Ο Σάββας Σάββα ήταν ο μεγάλος νικητής στην πίστα MX-PRO με ισάριθμες δύο πρώτες θέσεις και στα δύο σκέλη του αγώνα .

Στην 2η θέση ο Μαρίνος Τσαγγαρά με δύο δεύτερες θέσεις και στα δύο σκέλη του αγώνα.

Στην 3η θέση ο Ζανέττος Κουμάση ο  οποίος και στα 2 σκέλη του αγώνα είχε 2 τρίτες θέσεις.

Στην 4η θέση ο Γιώργος Σιδερένιος, στην 5η θέση ο Ανδρέας Παναγή , στην 6η θέση ο Σοφοκλής Σοφοκλέους,στην 7η θέση ο Εύανδρος Καμέρης , στην 8η ο Κυριάκος Θεοχαρίδης και στην 9η θέση ο Γιώργος Τσαγγαρά.

Κατηγορία MX Veteran

Ο Aρτέμης Καρατσιόλης ήταν ο νικητής και στα 2 σκέλη με το απόλυτο των 50 βαθμών.

Στην 2η θέση ο Ανδρέας Μιχαήλ ο οποίος πήρε 2 δεύτερες θέσεις και στα 2 σκέλη του αγώνα.

Στην 3η θέση ο Γιαννάκης Γιάγκου, στην 4η θέση ο Μαρίνος Παναγιώτου

και στήν 5η θέση ο Κώστας Ευθυμίου .

Κατηγορία MX Open Free

O Adams Doroszkiewics ήταν ο νικητής και στα 2 σκέλη με το απόλυτο των 50 βαθμών.

Στην 2η θέση ο Λευτέρης Κουρουγιάννης ο οποίος αγωνίζεται  για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα .

Στην 3η θέση ο Γιάννος Αλεξάνδρου ο οποίος σταθεροποιήθηκε στις ψηλές θέσεις του βάθρου και πιστεύομε ότι δεν θα αργήση να καταλάβει και την  πρώτη θέση .

Ο Ανδρέας Χρυσοστόμου πήρε την 4η θέση,  ο Αντρέας Χούτρης την 5η ,την 6η θέση ο Νέστωρας Νέστωρα, την 7η θέση ο Πάμπος Γεωργίου,  την 8η θέση ο Αντρέας Αντωνίου, την 9η θέση ο Αντρέας Ιακώβου, την 10η θέση ο Ευτύχιος Ζάκου, την 11η θέση η Αφροδίτη Πατσαλίδου και την 12η ο Χριστόφορος Χρυσάνθου .

Κατηγορία MX 85

Ο Αντρέας Παπαδόπουλος και ο Θεόφιλος Ελμοχάμετ ήταν και πάλι οι αναβάτες που εντυπωσίασαν. Στο 1ο σκελος, ο Αντρέας Παπαδόπουλος είχε το προβάδισμα το οποίο έχασε όμως, μετά απο ενα μικρό λάθος σε μιά στροφή, δίνοντας  δικαίωμα προβαδίσματος στον Θεόφιλο  Ελμοχάμετ ο οποίος πήρε την 1η θεση, με τον Παπαδόπουλο να παίρνει  την 2η και τον Λέανδρο Μιχαήλ την 3η θέση. Στο 2ο σκέλος ,το προβάδισμα το είχε ο Θεόφιλος Ελμοχάμετ, με τον Αντρέα Παπαδόπουλο από κοντά να καραδοκεί για την 1η θέση, κάτι, που δεν άργησε να πετύχει, αφού, μια πτώση του Ελμοχάμετ έκανε σίγουρη την 1η θέση για τον Παπαδόπουλο .

Στην 2η θέση του βάθρου ο  Θεόφιλος Ελμοχάμετ.

Στό τελευταίο σκαλί του βάθρου ο Λέανδρος Μιχαήλ ,στην 4η θέση ο Λούκας Σοφοκλέου,στην 5η θέση ο Χριστόφορος Κάρυος και στην 6η θέση ο Παναγιώτης Πογιατζής .

Κατηγορία MX 65

Ο Λοίζος Καμέρης ήταν ο νικητής στη κατηγορία και στην 2η θέση ο Γιώργος Δημητρίου.

Ο επόμενος  αγώνας του Παγκύπριου Πρωταθλήματος Motocross είναι προγραμματισμένος για τις 11/12/2022 στην πίστα ‘Νεόφυτος Τσαγγαρά ’ στην Μακούντα.