top of page

MOTOCROSS ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΥ (1ος αγώνας) 23-10-2022:

Ο Πρωτοεμφανιζόμενος Ανδρέας Παπαδόπουλος Νικητής στην MX85

Η Λέσχη Φίλων Μοτοσικλέτας Αμμοχώστου είχε την επιμέλεια του 1ου αγώνα του Παγκύπριου Πρωταθλήματος Motocross  για την σεζόν 2022-2023 που έγινε στην πίστα Αμμοχώστου υπό την αιγίδα της Κυπριακής Ομοσπονδίας Μοτοσικλέτας.

Κατηγορία MX 85

Ο Aνδρέας Παπαδόπουλος ήταν ο μεγάλος νικητής στήν κατηγορία κερδίζοντας και τα 2 σκέλη του αγώνα. Είναι  η πρώτη εμφάνιση  του μικρού αναβάτη στο θεσμό του Παγκύπριου Πρωταθλήματος Motocross και όπως διαφαίνεται θα αποκτήσει  μεγάλο ενδιαφέρων η κατηγορία αυτή.

Στην 2η θέση του βάθρου ο Χριστόφορος Κάρυος .

Στο 3ο σκαλί του βάθρου ο περσινός πρωταθλητής της MX65  Θεόφιλος Ελμοχάμετ  που  ισοβάθμισε με τον 4ο Βασίλη  Βασιλείου ο οποίος στο 2ο σκέλος ήταν πίσω από τον Θεόφιλο.  5ος ο Παναγιώτης Πογιατζής.

Ο περσινός πρωταθλητής στην κατηγορία  Χρίστος Κλεόπα δεν αγωνίστηκε. Βρίσκεται σε  αναμονή της άφιξης της καινούργιας του μοτοσυκλέτας .

Κατηγορία MX 65

Στην 1η θέση του βάθρου ο Λοΐζος Καμέρης ο οποίος κέρδισε και τα 2 σκέλη του αγώνα.

Στην 2η θέση  ο Γιώργος Δημητρίου(No25).

Κατηγορία MX1

Ο περσινός πρωταθλητής Χρύσανθος Γεωργίου κέρδισε και τα 2 σκέλη του αγώνα.

Ο Χρίστος Τσαγγαράς τερμάτισε 2ος στον αγώνα με δυο δεύτερες θέσεις στα 2 σκέλη.

Το 3ο σκαλί του βάθρου συμπλήρωσε ο  Γιώργος Παπαλοίζου με δύο τρίτες θέσεις στον αγώνα.Στην 4η θέση ο Βασίλης Μόσχος με δύο τέταρτες θέσεις  στον αγώνα.

Κατηγορία MX2

Ο περσινός  πρωταθλητής Άριστος Γεωργίου ο οποίος είχε πτώση στο 1ο σκέλος κατάφερε όμως και πλασαρίστηκε 2ος   στο σκέλος . Τελικά  πήρε την νίκη στον αγώνα κερδίζοντας το 2ο σκέλος.

Στην 2η θέση ο Παντελής Αντωνίου ο οποίος άφησε πολύ καλές εντυπώσεις για μια ακόμη φορά να παίρνει  την 1η θέση στο πρώτο σκέλος και την 2η στο δεύτερο σκέλος.

Στην 3η θεση ο Αριστόδημος  Έλληνας με μια 4η θέση στο 1ο σκέλος και μια 3η στο 2ο σκέλος.

Στην 4η  θέση ο Πέτρος Θεοφάνους με μια 3η θέση στο 1ο σκέλος και μία 4η στο 2ο σκέλος.

Στην 5η θέση ο Χρίστος Δημητρίου  με δυο πέμπτες θέσεις και στα 2 σκέλη  του αγώνα.

Κατηγορία MX Open

Ο Pieter Brink ήταν ο νικητής και στα δύο σκέλη του αγώνα παίρνοντας το απόλυτο σε βαθμούς και  χαρίζοντας μας ωραίες μάχες με τον Mustafa Dersev.

Στην 2η θεση ο Mustafa Dersev ο οποίος ομολογουμένως  είχε πολύ καλή  απόδοση με δύο δεύτερες θέσεις.

Στην 3η θέση ο Μιχάλης Χρυσοστόμου στην 4η θέση ο Κώστας Γιάγκου στην 5η θέση ο Βρυώνης Βλασίου και στην 6η θέση ο Μάριος Παύλου.

Κατηγορία MX3 Over

Ο Πρωταθλητής Μαρίνος Τσαγγαρά ήταν ο νικητής στην κατηγορία με σταθερή  απόδοση και στα δυο σκέλη του αγώνα παίρνοντας και το ζητούμενο σε βαθμούς.

Στην 2η θέση ο Σάββας Σάββα με δύο δεύτερες θέσεις στα δύο σκέλη. .

Ο  Ζανέττος Κουμάση κατέλαβε την 3η θέση στον αγώνα με δυο τρίτες θέσεις και στα δυο σκέλη.

Στην 4η θέση Γιώργος Σιδερένιος , 5η θέση ο Κυριάκος Θεοχαρίδης , στην 6η  θέση ο Εύανδρος Καμέρης και στην 7η ο  Γιώργος Νικολάου.

Κατηγορία MX Veteran

Πολύ καλή απόδοση είχε ο Ανδρέας Τσινάρης  ο οποίος κατέλαβε την 1η θέση στο βάθρο κερδίζοντας και τα δυο σκέλη του αγώνα.

O Aρτέμης  Καρατσιόλη  πήρε την 2η θέση με δύο δεύτερες θέσεις και στα δύο σκέλη και στην 3η  θέση o Γιαννάκης Γιάγκου.

Κατηγορία MX OpenFree

O Ανδρέας  Χούτρης ήταν ο μεγάλος νικητής στην κατηγορία  κερδίζοντας και τα 2 σκέλη του αγώνα .

Στην 2η θέση του βάθρου ο Νέστωρας Νέστωρα,ο Γιάννος Αλεξάνδρου στην  3η  θεση του βάθρου,  στην 4η θέση  ο Ανδρέας Αντωνίου και στην 5η θέση  μια ξεχωριστή  παρουσία  εφόσον  είναι  και η μοναδική  γυναίκα στο πρωτάθλημα,  η Αφροδίτη Πατσαλίδου.

Στις 13 Νοεμβριου στην MXPRO  Ποταμιάς  είναι  ο επόμενος προγραμματισμένος αγώνας.