top of page

Motocross Παραλιμνίου 6/9/2020: Ζευγάρωσε τις νίκες ο Χρύσανθος Γεωργίου

Παρά τις υψηλές θερμοκρασίες που επικρατούσαν διοργανώθηκε με επιτυχία την Κυριακή 6 Σεπτεμβρίου ο 5ος αγώνας του Παγκύπριου Πρωταθλήματος Motocross στο Παραλίμνι.

Κατηγορία MX1

Ο Χρύσανθος Γεωργίου ήταν ο μεγάλος νικητής στην κατηγορία αφού κέρδισε και τα 2 σκέλη του αγώνα και να καθοδηγεί την κούρσα του Παγκύπριου Πρωταθλήματος Motocross. Οδήγησε ψύχραιμα και γρήγορα και πρόσφερε πλούσιο θέαμα σε όσους είχαν την τύχη να βρίσκονται στην πίστα.

Στο πρώτο αγωνιστικό σκέλος ο Χρίστος Τσαγγαράς έκανε την καλύτερη εκκίνηση  και ακολουθούσαν πιο πίσω οι Μιχάλης Πάμπουκκας και Χρύσανθος Γεωργίου, οι οποίοι περίπου στα μέσα του αγώνα έφτασαν και πέρασαν τον Χρίστο Τσαγγαρά.

Η πρωτοπορία άλλαξε χέρια αυτή τη φορά με τον Μιχάλη Πάμπουκκα να οδηγεί τον αγώνα και να ακολουθεί ακριβώς πίσω του ο Χρύσανθος Γεωργίου ο οποίος πίεζε για να πάρει την πρωτοπορία. Η ψυχραιμία του Χρύσανθου έδωσε πίεση στον Μιχάλη Πάμπουκκα ο οποίος είχε πτώση. Έτσι η πρωτοπορία άλλαξε αυτή τη φορά με τον Χρύσανθο Γεωργίου του οποίου ομολογουμένως η απόδοση εξελίσσεται αγώνα με αγώνα.

Στην θέση ο Theo Urbas ο οποίος δεν παίρνει βαθμούς στο φετινό πρωτάθλημα.

Ακολούθησε 3ος ο Μιχάλης Πάμπουκκας και 4ος ο Χρίστος Τσαγγαράς.

Στο δεύτερο αγωνιστικό σκέλος ο Μιχάλης Πάμπουκκας ξεκίνησε καλύτερα από τους αντιπάλους του δίνοντας ένα γερό τέμπο και ανοίγοντας κάπως την απόσταση. Ο Χρύσανθος Γεωργίου γύρο με γύρο μείωνε την απόσταση που τον χώριζε με τον Μιχάλη Πάμπουκκα όπου σε κάποιο στάδιο της διαδρομής έφτασε και προσπέρασε τον αντίπαλο του.

Ακολούθησε 2ος ο Πάμπουκκας και 3ος ο Τσαγγαράς.

Όπως φάνηκε οι εναπομένοντες τρείς αγώνες θα κρίνουν και τον φετινό πρωταθλητή όσων αφορά την μεγάλη κατηγορία.

Κατηγορία MX2

Ο Άριστος Γεωργίου ήταν ο νικητής στην κατηγορία ο οποίος προηγείται στο Παγκύπριο Πρωτάθλημα έναντι του κυριότερου του αντιπάλου Χρίστου Κημήτρη, ο οποίος δεν τα πήγε τόσο καλά όσο θα ήθελε στον Κυριακάτικο αγώνα.

Ακολούθησε 2ος ο Σάββας Σάββα ο οποίος άλλαξε κατηγορία αφού μέχρι τώρα αγωνιζόταν στην κατηγορία MX1.

3ος ο Χρήστος Κημήτρης

Κατηγορία MX Open

Νικητής σε αυτή την κατηγορία ήταν ο Αριστόδημος Έλληνας ο οποίος κέρδισε το δεύτερο αγωνιστικό σκέλος και αύξησε τους βαθμούς του στο Παγκύπριο Πρωτάθλημα.

2ος ο Αντώνης Γεωργίου ο οποίος κέρδισε το πρώτο αγωνιστικό σκέλος, με 3ο στο βάθρο τον Mehmet Altan.

Κατηγορία MX3 Over

Ο Μαρίνος Τσαγγαράς για μια ακόμη φορά ήταν ο μεγάλος νικητής και στα δύο αγωνιστικά σκέλη του αγώνα και προηγείται στο Παγκύπριο Πρωτάθλημα αφού έχει κερδίσει σε όλους τους αγώνες.

2ος ο Γιώργος Σιδερένιος αφού ακολούθησε ως δεύτερος νικητής και στα δύο αγωνιστικά σκέλη με 3ο τον Σοφοκλή Σοφοκλέους.

Κατηγορία MX Open Free

Ο Αντρέας Παναγή νίκησε και τα δύο αγωνιστικά σκέλη του αγώνα αφού ήταν πιο γρήγορος και πιο έμπειρος από τους αντιπάλους του.

Στην θέση ο Ahmet Lemi.

3ος ο Αντώνης Στεφανή.

Κατηγορία MX65

Με 7 συμμετοχές στη κατηγορία MX65 οι μελλοντικοί αθλητές του Motocross έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό στον αγώνα της Κυριακής και άφησαν ελπίδες για το μέλλον του αθλήματος που χειροκροτήθηκαν από τους φίλους του αθλήματος.

Νικητής ο Χριστόφορος Κάρυος του οποίου η νίκη στο 2ο αγωνιστικό σκέλος καθόρισε την τελική βαθμολογία αφού ισοβαθμούσε με τον 2ο Χρίστο Κλέοπα ο οποίος ήταν ο νικητής στο 1ο αγωνιστικό σκέλος. 3ος ο Λουκάς Σοφοκλέους, 4ος ο Χρίστος Δημητρίου, 5ος ο Grigori Lesman, 6ος Γιώργος Δημητρίου με 7ο τον Λοΐζο Καμέρη.

Κατηγορία MX Junior

Έλαβαν μέρος οι Στέλιος Παουλής, Χαράλαμπος Πογιατζής, Βασίλης Καγέ, Γιώργος Δημητρίου, τα αδέλφια Χαρούλης και Σάββας Χειμωνή και Σπύρος Ζηντίλης.

Τέλος, ο επόμενος προγραμματισμένος αγώνας θα γίνει στις 27 Σεπτεμβρίου στην πίστα MXPro στην Ποταμιά.