top of page

Drift 2021: Πρεμιέρα Νίκης Στην Achna Speedway Ο Πάμπος Νικολάου

Πραγματοποιήθηκε ο πρώτος αγώνας του πρωταθλήματος πλαγιολίσθησης στην ACHNA SPEEDWAY την Κυριακή 18/4/2021 με διοργανωτή το POWER DRIFT CLUB.

Οι τρεις κριτές του αγώνα επισήμαναν τα βασικά σημεία στους διαγωνιζόμενους που πρέπει να προσέξουν στην αγωνιστική διαδρομή και την ταχύτητα τους. Ο αγώνας όπως ήταν προγραμματισμένος ξεκίνησε με τα ελεύθερα δοκιμαστικά.

ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Κατηγορία Semi Pro βαθμολογημένα μονά

Ο Σίμος Τίκκις κατέλαβε την θέση, αφού με ταχύτητα εισόδου 89 χιλιομέτρων βαθμολογήθηκε από τους κριτές του αγώνα με 81 βαθμούς.

​Στην θέση ο Χρίστος Χαραλάμπους με ταχύτητα εισόδου 99 χιλιομέτρων βαθμολογήθηκε από τους κριτές με 76,5 βαθμούς.

Στην θέση ο Πλούταρχος Ανδρέου με ταχύτητα εισόδου 102 χιλιομέτρων βαθμολογήθηκε με 69 βαθμούς.

Κατηγορία PRO βαθμολογημένα μονά

Ο περσινός πρωταθλητής Γιώργος Χριστοφόρου “EΛΑ ΚΟΚΟ” με ταχύτητα εισόδου 115 χιλιομέτρων βαθμολογήθηκε από τους κριτές του αγώνα με 95 βαθμούς.

2ος ο Πάμπος Χαραλάμπους με ταχύτητα εισόδου 107 χιλιομέτρων βαθμολογήθηκε με 90,5 βαθμούς.

3ος ο νεαρός Βασίλης Χριστοφόρου με ταχύτητα εισόδου 101 χιλιομέτρων βαθμολογήθηκε με 79,5 βαθμούς.

4ος ο Στέλιος Ζαχαρία με ταχύτητα εισόδου 102 χιλιομέτρων βαθμολογήθηκε με 76,5 βαθμούς.

Από τους άτυχους του αγώνα θεωρείται ο Κυριάκος Μάριου “ΤΣΟΔΑΣ” όπου δεν κατάφερε να έχει βαθμολογημένο πέρασμα και αποκλείστηκε από τους κριτές.

Κατηγορία  βαθμολογημένων “Twin Battles” SEMI PRO

Ο Σίμος Τίκκις με ωραίο οδήγημα κατάφερε να εξουδετερώσει τον Ευτύχιο Χριστοδούλου και πέρασε στον μεγάλο τελικό για να αντιμετωπίσει τον Χρήστο Χαραλάμπους όπου και βγήκε νικητής του αγώνα.

Στον μικρό τελικό για το 3ο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Πλούταρχος Ανδρέου όπου αντιμετώπισε τον Ευτύχιο Χριστοδούλου και τον κέρδισε.

Με την ολοκλήρωση του αγώνα η βαθμολογία στην SEMI PRO κατηγορία έχει ως εξής:

1. Σίμος Τίκκις 140 βαθμούς.

2. Χρήστος Χαραλάμπους 120 βαθμούς.

3. Πλούταρχος Ανδρέου 108 βαθμούς.

Κατηγορία βαθμολογημένων “Twin Battles” PRO

Ο Πάμπος Νικολάου ήταν ο νικητής στην κατηγορία, αφού είχε να αντιμετωπίσει τον Δαυίδ Δαυίδ που του προέκυψε μηχανικό πρόβλημα. Στην συνέχεια, αντιμετώπισε τον Ανδρέα Νέστορος και Πόλυ Κωνσταντίνου αντίστοιχα και έφτασε στον μεγάλο τελικό.

Στο 1ο run ο Sergio Gregoriou προηγήθηκε του Γιώργου Χριστοφόρου, όμως ,τελικά δεν παρουσιάστηκε στην εκκίνηση του 2ου run και έτσι πέρασε στον τελικό ο ‘ΕΛΑ ΚΟΚΟ’ Γιώργος Χριστοφόρου.

Ο Πάμπος Νικολάου, αντιμετώπισε τον περσινό πρωταθλητή Γιώργο Χριστοφόρου όπου ένα μηχανικό πρόβλημα του στέρησε την πρώτη θέση η οποία βρήκε νικητή τον Πάμπο Νικολάου.

Στον μικρό τελικό ο Γιώργος Τσιελεπής αντιμετώπισε τον Πόλυ Κωνσταντίνου όπου και τον κέρδισε και συμπλήρωσε την  θέση του βάθρου.

Ακόμη ένας από τους άτυχους του αγώνα που απεχώρησε με μηχανικό πρόβλημα (απώλεσε τον πίσω τροχό) ήταν ο Πάμπος Χαραλάμπους.

Με την ολοκλήρωση της PRO κατηγορίας η βαθμολογία έχει ως εξής:

1. Γιώργος Χριστόφορου  130 βαθμούς.

2. Πάμπος Νικολάου  123 βαθμους.

3. Γιωργος Τσιελεπής  101 βαθμούς.

4. Πόλυς Κωνσταντίνου  91 βαθμούς.

Ο επόμενος προγραμματισμένος αγώνας πλαγιολίσθησης είναι στις 6 Ιουνίου στην Achna Speedway.