top of page

6ος Αγώνας του Παγκύπριου Πρωταθλήματος Κ.Ο.Φ.Α στη Παρεκκλησιά

Πραγματοποιήθηκε ο 6ος και τελευταίος γύρος του Παγκύπριου Πρωταθλήματος Κ.Ο.Φ.Α. Κύπρου 4Χ4 στην Παρεκκλησιά, υπό την αιγίδα της Κυπριακής Ομοσπονδίας Αυτοκινήτου, στις 11-12-2022.

Οι διοργανωτές του Κ.Ο.Φ.Α. Κύπρου 4Χ4 επέλεξαν δύσκολες και θεαματικές  διαδρομές, με ύψιστο βαθμό δυσκολίας σε πολλά σημεία, για όλες τις κατηγορίες, όπου οι διαγωνιζόμενοι αθλητές είχαν να αντιμετωπίσουν τις νέες δοκιμασίες του αγώνα.

Αρκετοί πιστοί φίλοι του αθλήματος που παρευρέθηκαν στον τελευταίο αγώνα 4Χ4,  όπου,  απόλαυσαν για μιά ακόμη φορά τους αθλητές που έλαβαν μέρος στον αγώνα, με την κατηγορία Κ1 EXTREME, να είναι η πιο συναρπαστική, όσον αφορά τον πρωταθλητή.

Ο Κύρος Αρτεμίου ισοβαθμούσε στην πρώτη θέση με τον Σπύρο Δρουσιώτη στην κατηγορία Κ1 EXTREME, όπου όλα ανατράπηκαν για τον Κύρο και ενώ προηγείτο ως την 2η διαδρομή, αντιμετώπισε μηχανικό πρόβλημα με  το αγωνιστικό του στην 3η και τελευταία διαδρομή και έτσι ,κατέκτησε το  Πρωτάθλημα ο Σπύρος Δρουσιώτης.

Στην ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Κ2 η διαφορά ήταν στους δύο πόντους μεταξύ δύο αθλητών, όπου είχαμε και εδώ ανατροπή όσον αφορά τον πρωταθλητή.

Στην ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Κ3 τα πράγματα εδώ ήταν πιό ξεκάθαρα, με τον Μάριο Μιχαήλ να είναι ο πρωταθλητής, στην θέση ο Κωνσταντίνος  Μιχαήλ και στην θέση ο Μάριος Γεωργίου

Αποτελέσματα ανά κατηγορία:

KAΤΗΓΟΡΙΑ K1 EXTREME

1ος ο Αλέξης Γρηγορίου ήταν ο νικητής του αγώνα με 10 βαθμούς. Συνέλεξε 2220 βαθμούς ποινής στο σύνολο.

2ος ο Σπύρος Δρουσιώτης με 8 βαθμούς. Συνέλεξε 2350 βαθμούς ποινής στο σύνολο.

3ος ο Κύρος Αρτεμίου με 6 βαθμούς. Συνέλεξε 2760 βαθμούς ποινής στο σύνολο.

4ος Μιχάλης Κωνσταντίνου με 4 βαθμούς. Συνέλεξε 4630 βαθμούς ποινής στο σύνολο.

Πρωταθλητής Κατηγορίας ο Σπύρος ΔρουσιώτηςΔεύτερος στην κατηγορία ο Κύρος Αρτεμίου και τρίτος ο Μιχάλης Κωνσταντίνου.

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Κ2

1ος ο Χρήστος Γεωργίου νικητής του αγώνα σε αυτή την κατηγορία με 10 βαθμούς.

2ος ο Σπύρος Ιωάννου με 8 βαθμούς. Συνέλεξε 2120 βαθμούς ποινής στο σύνολο.

3ος ο Ηρόδοτος Γρηγορίου με 6 βαθμούς. Συνέλεξε 2520 βαθμούς ποινής στο σύνολο.

4ος ο Χρήστος Καλλίτσης με 4 βαθμούς στον αγώνα. Συνέλεξε 3980 βαθμούς ποινής στο σύνολο.

Πρωταθλητής Κατηγορίας ο Ιωάννου Σπύρος. Δεύτερος στην κατηγορία ο Ηρόδοτος  Γρηγορίου και τρίτος ο Χρήστος Γεωργίου.

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Κ3

1ος ο Κωνσταντίνος Μιχαήλ με 10 βαθμούς. Συνέλεξε 680 βαθμούς ποινής στο σύνολο.

2ος ο Μάριος Μιχαήλ με 8 βαθμούς. Συνέλεξε 710 βαθμούς ποινής στο σύνολο.

3ος ο Κύρος Πανάου με 6 βαθμούς. Συνέλεξε 1100 βαθμούς ποινής στο σύνολο.

Πρωταθλητής Κατηγορίας ο Μάριος ΜιχαήλΔεύτερος στην κατηγορία ο Κωνσταντίνος Μιχαήλ και τρίτος ο Μάριος Γεωργίου.