top of page

4ος ΑΓΩΝΑΣ ΠΛΑΓΙΟΛΙΣΘΗΣΗΣ (DRIFT) ΑΠΟ ΤΟ POWER DRIFT CLUB ΜΕ ΝΙΚΗΤΗ ΤΟΝ ΠΑΜΠΟ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ

DRIFT 4 20-7-2019

Υπό την αιγίδα της Κυπριακής Ομοσπονδίας Αυτοκινήτου το Power Drift Club διοργάνωσε με μεγάλη επιτυχία τον 4ο αγώνα Πλαγιολίσθησης στις 20 Ιουλίου στην Achna Speedway.

Ο αγώνας ήταν προγραμματισμένος να ξεκινήσει στις 4:00 το απόγευμα με τα μονά ελεύθερα δοκιμαστικά και στις δύο κατηγορίες, με πρώτη τη “Semi-Pro” και ακολούθως την κατηγορία “Pro”.

Ο φίλαθλος κόσμος κατέκλεισε από νωρίς τις κερκίδες της πίστας, περιμένοντας με ανυπομονησία να ξεκινήσει ο αγώνας και αναμένοντας να απολαύσει θέαμα και να ανεβάσει αδρεναλίνη.

©PITSDIRECT

Στην κατηγορία “Semi-Pro” στα μονά βαθμολογημένα περάσματα, νικητής ο Πόλυς Κωνσταντίνου με βαθμολογία 81.5.

Δεύτερος νικητής, ο Βασίλης Χριστοφόρου με 80.17 και τρίτος νικητής ο Χριστόφορος Μάος με βαθμολογία 78.67.

Στην κατηγορία “Pro” στα μονά βαθμολογημένα περάσματα, νικητής ο Πάμπος Τσουρή με βαθμολογία 88.50.

Δεύτερος νικητής ο περσινός πρωταθλητής, Γιώργος Χριστοφόρου “ELA KOKO” με βαθμολογία 88.17.

Τρίτος νικητής ο Πάμπος Νικολάου με βαθμολογία 84.33.

Στα νυκτερινά διπλά βαθμολογημένα περάσματα στη “Semi-Pro” κατηγορία που διεξάχθηκαν φωταγωγημένα, νικητής ο ταλαντούχος Βασίλης Χριστοφόρου, ο οποίος αφού πάλεψε με τον Πόλυ Κωνσταντίνου, ανακηρύχθηκε νικητής στα σημεία.

Δεύτερος νικητής, ο Πόλυς Κωνσταντίνου με τρίτο νικητή τον Ανδρέα Νέστορος ο οποίος κέρδισε τον Παναγιώτη Μιχαήλ.

Στη θεαματική κατηγορία “Pro” –  στα διπλά βαθμολογημένα περάσματα νικητής τελικά αναδείχθηκε, ο Πάμπος Χαραλάμπους. Οι μάχες μεταξύ των διαγωνιζομένων ήταν εξαιρετικές. Δεν μπορούμε να μην αναφέρουμε την μάχη μεταξύ του Πάμπου και του Νικόλα Patak οι οποίοι έφτασαν σε ψηλά επίπεδα οδήγησης, προσφέροντας στους φίλαθλους ρίγη συγκίνησης.

Δεύτερος νικητής, ο Κυριάκος Μάριου “Τσόδα” ο οποίος μαζί με τον Πάμπο Χαραλάμπους πρόσφεραν ένα εξαιρετικό θέαμα μεταξύ τους, συγκινώντας ακόμα μια φορά τον φίλαθλο κόσμο που βρισκόταν στη πίστα.

Τρίτος νικητής ο πολύ θεαματικός, Πάμπος Τσουρή, ο οποίος αντιμετώπισε στον μικρό τελικό τον Χρίστο Ελευθερίου "Μαύρο". Ένα λάθος του τελευταίου στα σημεία ανέδειξε νικητή τον Πάμπο.

Μια έκπληξη που μας παρουσιάστηκε στον αγώνα, ήταν το πρωτόγνωρο αυτοκίνητο για τα κυπριακά δεδομένα και με αναβάθμιση από τον Νικόλα Patak. Παρά τα προβλήματα που αντιμετώπισε με το αυτοκίνητο αφού μέχρι και την τελευταία στιγμή ήταν αμφίβολη η συμμετοχή του στον αγώνα, κατάφερε να πραγματοποιήσει έναν εξαίρετο διπλό αγώνα χάνοντας όμως στα σημεία.

Η επόμενη αναμέτρηση στις 15 Σεπτεμβρίου όπου όλα θα κριθούν για την ανάδειξη πρωταθλητή και στις δύο κατηγορίες.