top of page

1ος αγώνας Drift 19/07/2020

Νικητής ο Δαυίδ Δαυίδ

Στην ACHNA SPEEDWAY έγινε την Κυριακή 19 Ιουλίου ο πρώτος αγώνας του Παγκύπριου πρωταθλήματος Drift 2020 από το Power Drift Club. Ο αγώνας άρχισε στις 10 η ώρα όπως ήταν προγραμματισμένος με τα ελεύθερα δοκιμαστικά, τα μονά περάσματα και τα διπλά περάσματα. Θερμά καιρικά φαινόμενα με ψηλές θερμοκρασίες έκαναν έντονη την παρουσία τους.

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ SEMI PRO

Στην Semi Pro κατηγορία ο Ηλίας Γρίλλης στα μονά βαθμολογημένα περάσματα, συγκέντρωσε 69 βαθμούς και πήρε την πρώτη θέση με μισό βαθμό διαφορά του Αντρέα Πλούταρχου. Ο Γιάννος Μοδέστου συγκέντρωσε 66,5 βαθμούς.

ΔΙΠΛΑ ΠΕΡΑΣΜΑΤΑ

Στα διπλά περάσματα ο εκπληκτικός Αντρέας Νέστορα ήταν ο νικητής στον τελικό με τον Πόλυ Κωνσταντίνου να παίρνει την δεύτερη θέση. Στην μονομαχία μεταξύ του Χριστόφορου Κωνσταντίνου έναντι του Ηλία Γρίλλη ο οποίος έτρεχε για πρώτη φορά, ο Χριστόφορος ανέβηκε στο 3ο σκαλοπάτι του βάθρου. Να σημειώσουμε ότι για πρώτη φορά έτρεχαν 3 αθλητές από την Ελλάδα.

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ PRO

Πάμε στην Pro κατηγορία όπου στα μονά βαθμολογημένα περάσματα ο Αντρέας Παππούτας πήρε 90 βαθμούς με τον Σταύρο Γρίλλη 2ο με 89 βαθμούς. Ο πρόεδρος του Power Drift Club, Άντρος Αντωνίου, ακολούθησε στην τρίτη θέση με 83,5 βαθμούς.

ΔΙΠΛΑ ΒΑΘΜΟΛΟΓΗΜΕΝΑ ΠΕΡΑΣΜΑΤΑ

Στα διπλά βαθμολογημένα περάσματα η μάχη για την πρώτη θέση μεταξύ Δαυίδ Δαυίδ και Γιώργο Χριστοφόρου "Έλα Κόκο" βρήκε νικητή τον Δαυίδ και 2ο τον Γιώργο Χριστοφόρου "Έλα Κόκο". Στο 3ο σκαλοπάτι του βάθρου ο Νικόλας Patak ο οποίος επικράτησε του Κώστα Σπαρσή.

3 νεαροί αθλητές όλοι από την Ελλάδα ηλικίας από 10 χρονών μέχρι 16 έλαβαν μέρος στον αγώνα. Ο Παύλος Σαμαράς 10 χρονών ο οποίος ξεκίνησε να τρέχει σε ηλικία 8 χρονών, Ηλίας Γρίλλης 14 χρονών και ο αδελφός του Σταύρος 18 χρονών. Επίσης 18 χρονών είναι και ο Βασίλης Χριστοφόρου από την Κύπρο. Έχουν όλο το μέλλον μπροστά τους.